Czytnik ebook z podświetleniem

Czytnik ebook z podświetleniem to rewolucja na gruncie czytania książek! On już nie tylko zastępuje fizyczną, papierową lekturę, ale nawet ją przewyższa. Oczywiście, nie jest w stanie oddać charakterystycznego szelestu papieru czy zapachu nowej farby drukarskiej lub starej biblioteki, jednak te bodźce tak naprawdę nic nie wnoszą do treści lektury i warto dla nich zrezygnować dla komfortu czytania. Potwierdzają to tysiące zadowolonych użytkowników, dlatego cieszymy się, że i Wy pragniecie do nich dołączyć.

Zastanawiacie się, co to za urządzenia, jak działają i co je charakteryzuje? Zapraszamy do lektury! W naszym poradniku omawiamy najważniejsze zagadnienia, a przede wszystkim pomagamy odpowiedzieć na pytanie, jaki czytnik ebook z podświetleniem jest najlepszy. Po takim zakupie pozostaje już tylko cieszyć się lekturą.

Co to jest czytnik ebook z podświetleniem?

Przez ostatnie kilkanaście lat rynek urządzeń elektronicznych bardzo się rozwinął, a rynek książki stara się za nim nadążyć. Między innymi coraz więcej osób rezygnuje z książek papierowych na rzecz ebooków. Czytnik książek elektronicznych to alternatywa dla czytania ich na tablecie czy telefonie, które nie są do tego odpowiednio przystosowane. Przypomina on nieco tablet, jednak jest o wiele bardziej przyjazny dla wzorku, natomiast jego funkcje są często ograniczone do tych, które poprawiają komfort czytania. Najważniejszą jego cechą jest natomiast wyświetlacz e-ink, czy też e-papierowy, bez którego nie istnieje dobry czytnik ebook z podświetleniem.

Czytnik ebook z podświetleniem
Czytnik ebook z podświetleniem / Opinie, cena, ranking najlepszych

Jak działa czytnik ebook z podświetleniem?

Ekran czytnika ebook z podświetleniem składa się z maleńkich kapsułek z jasnym i ciemnym atramentem – to dlatego urządzenia te są z reguły monochromatyczne. Impuls elektryczny sprawia, że atrament ustawia się odpowiednio, czarny tam, gdzie mają być litery i jasny tam, gdzie znajduje się ich tło. Dlatego czytnik ebook z podświetleniem do złudzenia przypomina papier, a nie ekran LCD/LED, który świeci niebieskim światłem prosto w oczy użytkownika. Warto wspomnieć, że podświetlenie także nie działa jak światło w tablecie czy komórce – diody LED znajdują się pod ekranem, nie świecą bezpośrednio w oczy, lecz ich światło jest przyjemnie rozproszone.

Zobacz też: Czytnik ebook do Legimi

Dlaczego warto kupić czytnik ebook z podświetleniem?

Zalety czytnika ebook z podświetleniem są oczywiste – pozwala on czytać tam, gdzie nie mielibyśmy odpowiednich warunków oświetleniowych na tradycyjne czytanie. Nie męczy wzroku tak, jak ekrany ciekłokrystaliczne, nie powoduje też zaburzeń snu wywołanych nieprawidłową produkcją melatoniny przez ekspozycję na światło niebieskie.

Kolejna sprawa to cena – chociaż sam czytnik ebook z podświetleniem wydaje się drogi, to jednak sporo oszczędzamy na książkach. Ebooki są z reguły tańsze od papierowych egzemplarzy, nie trzeba płacić za wysyłkę ani na nią czekać, nie mówiąc już o tym, że za około 20-50 złotych miesięcznie możemy wykupić abonament, który daje nam nieskończony dostęp do książek, w tym nowości wydawniczych.

Sprawdź także: Czytnik ebook do 300 zł

Jaki czytnik ebook z podświetleniem
Jaki czytnik ebook z podświetleniem wybrać i kupić?

Jaki czytnik ebookoków z podświetleniem wybrać i kupić?

Pozostaje zatem najważniejsze pytanie – co wyróżnia najlepszy czytnik ebook z podświetleniem? Już obecność tej funkcji jest dużym atutem. Kiedy jej nie potrzebujemy, na przykład w słoneczne dni, możemy ją oczywiście wyłączyć. Wtedy urządzenie wolniej zużywa baterię – ta może wystarczyć nawet na kilka tygodni codziennego czytania! Kolejna sprawa to barwa podświetlenia, czyli kolor światła. Niektóre osoby są przyzwyczajone do chłodnego światła niebieskiego, inne do neutralnego, jeszcze inne do ciepłej żółci. Czytnik ebook z podświetleniem z reguły pozwala nam to kontrolować. Nie mówiąc już o tym, że możemy zmienić też ilość potrzebnego światła.

Może Cię zainteresować: Duży czytnik ebook

Jaki czytnik ebook z podświetleniem jest najlepszy?

A co z funkcjami, które nie mają wpływu na samą funkcję podświetlania liter, ale są niezwykle istotne, by wybrać najlepszy czytnik ebook z podświetleniem? Warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • Rozmiar – standardowo jest to 6 cali. To wartość wystarczająca do komfortowego czytania, chyba że planujemy robić notatki, otwierać pliki PDF albo mamy problemy ze wzrokiem i potrzebujemy większych liter. Na rynku znajdziemy urządzenia nawet do 11 cali.
  • Odporność – czytnik ebooków z podświetleniem to urządzenie z natury dość kruche. Możemy wybrać model wodoodporny, który sprawdzi się także na plaży czy w kąpieli. Lepiej i tak zainwestować w solidne etui, które uchroni ekran przed rozbiciem.
  • Procesor, RAM i pamięć – te elementy wpływają na płynność czytnika. Jako że urządzenie ma ograniczone funkcje, wystarczą mu dwa rdzenie, 512MB RAM oraz dysk o pojemności 4GB lub większej. I tak pomieści on tysiące książek.
  • Funkcje – na przykład gry, przeglądarka internetowa. Są one dość ograniczone, gdyż ekran e-papierowy działa wolniej od standardowego, a czytnik, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do czytania, nie zastępuje nam tabletu. Mimo to w ostateczności możemy z niego skorzystać do innych celów.
  • Abonamenty – pod względem aplikacji do czytania, również abonamentów, najlepiej sprawuje się czytnik ebook z podświetleniem, wyposażony w system Android. Możemy na nim instalować aplikacje ze sklepu Google. Natomiast inne czytniki także mogą dawać nam dostęp do Legimi, Empik Go i innych aplikacji – to jednak warto sprawdzić przed zakupem.

Zobacz również: Czytnik ebook 8 cali

Gdzie kupić czytnik ebook z podświetleniem?

W jakich sklepach warto kupić dobry czytnik ebook z podświetleniem? My polecamy zwłaszcza sklepy internetowe, gdzie znajdziecie urządzenia w najniższych cenach, a jednocześnie jest tam spory wybór. Jeśli musicie zobaczyć je na żywo, dobrym wyborem będzie duży market z elektroniką. Przykładowi producenci to Empik, Pocketbook, InkBook, Kindle, Kobo, OnyxBoox i inni.

Najlepszy czytnik ebook z podświetleniem
Najlepszy czytnik ebook z podświetleniem

Cena czytnika ebook z podświetleniem

Ile kosztuje czytnik ebook z podświetleniem? Cena takiego urządzenia zależy od parametrów. Utarło się, że są one dość drogie, a tymczasem najtańszy egzemplarz możemy upolować już za około 200 zł! Przeciętna cena to 450-700 zł, natomiast najdroższe egzemplarze kosztują nawet 5000 zł.

Czytnik ebook z podświetleniem – opinie

Korzystaliście kiedyś z urządzenia do czytania książek elektronicznych? Jeśli tak, to jakie były Wasze wrażenia? Czy skłania Was to do zakupu? A może jest to pomysł na prezent dla kogoś, kto uwielbia czytanie? Czekamy na opinie o czytnikach ebook z podświetleniem.

Czytnik ebook z podświetleniem / Ranking najlepszych

Opinie użytkowników i zapewnienia producentów to czasami zupełnie inne światy. Przed zakupem warto więc sprawdzić oceny i zastanowić się, który model będzie dla nas najlepszy. Nie musicie robić tego na własną rękę! Wybraliśmy najbardziej polecane propozycje i przygotowaliśmy ranking najlepszych czytników ebook.

Dodaj opinie lub recenzję