Klimatyzator pokojowy

Klimatyzator pokojowy to tak naprawdę cała gama różnych urządzeń, które mają jeden cel – przynieść nam ulgę podczas upałów. Zbyt wysoka temperatura jest szkodliwa dla zdrowia, powoduje zaostrzenie chorób przewlekłych, zawały, udary, nie mówiąc już o spadku produktywności, złym samopoczuciu czy problemach ze snem. A przecież wszystkich tych rzeczy możemy uniknąć, jeśli skorzystamy z dobrodziejstwa nowoczesnych wynalazków. Mamy nadzieję, że za jakiś czas, wzorem państw zachodnich, będziemy mieli klimatyzację w każdym domu.

Skoro trafiliście na nasz poradnik zakupowy i planujecie taką inwestycję, to oznacza, że jesteśmy na dobrej drodze. Nie przedłużając, zapraszamy więc do lektury. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się takie urządzenie, jak działa, a także jaki klimatyzator pokojowy jest najlepszy.

Klimatyzator pokojowy Ranking
Jaki Klimatyzator pokojowy?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia klimatyzator pokojowy?

Jak sama nazwa mówi, urządzenie, które się dziś zajmiemy, służy do obniżania temperatury w pomieszczeniach. Z tego powodu będzie charakteryzowała się nieco innymi cechami niż klimatyzacja do biura, szkoły, hali czy innych miejsc publicznych. Mieszkania mają stosunkowo niskie sufity i niewielkie powierzchnie, dzięki czemu nie są pod tym względem zbyt wymagające. W zamian dobry klimatyzator pokojowy powinien być cichy, by umożliwiać nam wypoczynek w zaciszu własnego domu, intuicyjny i bezawaryjny, tak aby nie wymagał kolejnych nakładów finansowych.

Klimatyzator pokojowy
Klimatyzator pokojowy / Cena, opinie, ranking najlepszych

Jak działa klimatyzator pokojowy?

Zasada działania klimatyzatora pokojowego przypomina tę, którą znamy z lodówki. Tutaj również pojawia się skraplacz i parownik, a także czynnik chłodzący. W dużym uproszczeniu, ciepło z pomieszczenia jest wykorzystywane do odparowania czynnika, a następnie odprowadzane na zewnątrz, dzięki czemu temperatura w pokoju spada nawet o kilka stopni. Często mylimy klimatyzator pokojowy z klimatyzerem, czy też klimatorem, ale to zupełnie inne urządzenie. Wykorzystuje ono nadmuch oraz obniżanie temperatury przez wodę, jednak często musimy ją wymieniać, a samo urządzenie może realnie obniżyć temperaturę zaledwie o 1-2 stopnie.

Zobacz też: Klimatyzator mobilny

Jaki klimatyzator pokojowy wybrać i kupić?

Skoro już wiemy, na co uważać, pora bliżej przyjrzeć się dostępnym na rynku urządzeniom. Jest ich naprawdę sporo, dzięki czemu możemy być pewni, że znajdziemy najlepszy klimatyzator pokojowy, skrojony na miarę naszych potrzeb. Zwróćmy tylko uwagę na takie cechy, jak:

  • Montaż,
  • Sterowanie,
  • Moc,
  • Inne funkcje i atuty.

Montaż klimatyzatora pokojowego

Najbardziej powszechny, a jednocześnie najwygodniejszy klimatyzator pokojowy to urządzenie stacjonarne. Dzieli się ono na dwie jednostki: wewnętrzną i zewnętrzną. Jedną z nich montujemy na ścianie w pomieszczeniu, wydobywa się z niej chłodne powietrze. Druga natomiast znajduje się na elewacji budynku, dzięki czemu cały hałas związany z pracą urządzenia odprowadzony jest właśnie tam. Dobry klimatyzator pokojowy tego typu pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni, wymaga jednak dość poważnej ingerencji w budynek i nie można zabrać go ze sobą, gdy się wyprowadzamy.

Sprawdź także: Klimatyzator do biura

Taką możliwość daje przenośny klimatyzator pokojowy. Jest to urządzenie monoblokowe, co oznacza, że cała praca odbywa się w jednym urządzeniu. Z tego powodu okazuje się bardziej hałaśliwy, zajmuje cenną przestrzeń na podłodze i ma nieco mniejszą wydajność od stacjonarnego odpowiednika. Pewną niedogodność stanowi także konieczność wypuszczenia na zewnątrz rury do odprowadzania ciepłego powietrza. Dlatego to rozwiązanie rekomendujemy tylko wtedy, gdy nie ma możliwości instalacji zwykłego klimatyzatora, na przykład w wynajmowanym lokum, gdy często się przeprowadzamy.

Jaki klimatyzator pokojowy
Jaki klimatyzator pokojowy wybrać?

Sterowanie klimatyzatorem pokojowym

Generalnie dobry klimatyzator pokojowy sam powinien dobierać optymalne parametry chłodzenia na podstawie temperatury, wilgotności i innych informacji pochodzących z czujników. Zdarza się jednak, że chcemy zmienić tryb jego pracy. Możemy to zrobić przyciskami lub dotykowym panelem na urządzeniu, to jednak niezbyt wygodne. Najlepszy klimatyzator pokojowy jest sterowany za pomocą pilota lub, jeszcze lepiej, aplikacją na smartfona.

Może Cię zainteresować: Tania klawiatura gamingowa

Moc klimatyzatora pokojowego

Odpowiednie warunki i wysoką skuteczność zapewni nam tylko dobrze dobrany klimatyzator pokojowy. Przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powinien przypadać 1kW mocy chłodzącej. Musimy wziąć pod uwagę także nasłonecznienie pomieszczenia, jego wysokość i inne warunki. Dlatego zwłaszcza gdy decydujemy się na tradycyjną klimatyzację, lepiej skonsultować to ze specjalistą.

Jaki klimatyzator pokojowy jest najlepszy?

Jest jeszcze kilka kwestii, które pomogą nam wybrać najlepszy klimatyzator pokojowy. Jako że wysusza on powietrze, może być od razu wyposażony w nawilżacz. Zastępuje też oczyszczacz powietrza, jeśli jest wyposażony w odpowiednie filtry, przede wszystkim HEPA. Jeśli zdecydujemy się na model stacjonarny, a mamy więcej pokoi do schłodzenia, dobrym wyborem będzie klimatyzator pokojowy multi-split. Dzięki temu przy jednej jednostce zewnętrznej możemy zamontować kilka wewnętrznych.

Zobacz także: Głośnik przenośny 30W

Gdzie kupić klimatyzator pokojowy?

Sklepy, które pozwalają nam nabyć dobry klimatyzator pokojowy, to markety z artykułami gospodarstwa domowego, budowlane, sklepy internetowe, a także profesjonalne firmy zajmujące się montażem klimatyzacji w domach. Wśród producentów możemy wymienić wiele znanych marek, na przykład Sencor, Whirlpool, Samsung, Sony, Electrolux, Dyson, Adler i inne.

Najlepszy klimatyzator pokojowy
Najlepszy klimatyzator pokojowy

Cena klimatyzatora pokojowego

Ile kosztuje klimatyzator pokojowy? Wiele zależy od tego, jaki dokładnie model wybierzemy. Zakres cenowy jest bardzo duży, gdyż najprostsze klimatyzatory przenośne kupimy już za około 600 zł, natomiast najdroższe, bardzo wydajne modele mogą nas wynieść nawet około 10000 zł.

Klimatyzator pokojowy – opinie

Czy wyobrażacie sobie przetrwanie latem bez klimatyzacji? My nie! Fale upałów są coraz dłuższe, a temperatury iście tropikalne. Takie warunki szkodzą odpoczynkowi i nie dają wytchnienia, nic więc dziwnego, że wszyscy je źle znosimy – zwłaszcza dzieci, osoby starsze czy schorowane. Opinie o klimatyzatorach pokojowych są więc bardzo pozytywne. My czekamy na Wasze doświadczenia w komentarzach!

Klimatyzator pokojowy / Ranking najlepszych

Konkretną pomocą podczas takiego zakupu będzie ranking najlepszych klimatyzatorów pokojowych. Znajdziecie w nim sprawdzone, polecane i wysoko oceniane modele. Pozostaje tylko wybrać te, które odpowiadają Waszym wymaganiom.

1.
EcoFlow Wave 2 EFKT210
Klimatyzator pokojowy Ecoflow
2.
Trotec PAC 2010 E
Klimatyzator pokojowy Trotec
3.
SENCOR SAC MT9020C
Klimatyzator pokojowy Sencor
4.
Whirlpool PACW29COL
Klimatyzator pokojowy Whirlpool
5.
WHIRLPOOL Klimatyzator PACF29CO B
Klimatyzator pokojowy Whirlpool
7.
FRAL SUPER COOL FSC03.1
Klimatyzator pokojowy Fral
8.
HISENSE Klimatyzator VAPC09
Klimatyzator pokojowy Hisense
9.
Sharp CV-H9XR
Klimatyzator pokojowy Sharp

Klimatyzator pokojowy - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję