Klimatyzator wewnętrzny

Klimatyzator wewnętrzny
Klimatyzator wewnętrzny to świetny pomysł na upały, ale nie tylko. Wiele urządzeń posiada bowiem funkcję grzania, a to oznacza, że mogą być użytkowane przez cały rok. Jednocześnie wokół tematu klimatyzacji narosło wiele mitów, czy to nieaktualnych, czy też kompletnie wyssanych z palca. W naszym poradniku postaramy się je obalić, a także wskazać Wam dostępne na rynku możliwości.

Mamy nadzieję, że wyjdziecie od nas mądrzejsi o wiedzę, jaki klimatyzator wewnętrzny jest najlepszy. Omówimy jego najważniejsze typy i funkcje, wskażemy, czym różnią się między sobą, a nawet zaprezentujemy konkretne modele. Wszystko po to, by zagwarantować Wam udane zakupy.

Klimatyzator wewnętrzny Ranking
Jaki Klimatyzator wewnętrzny?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Zapraszamy do lektury!

Po co nam klimatyzator wewnętrzny?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co wyróżnia klimatyzator wewnętrzny. Chodzi o urządzenie, które jest w stanie skutecznie schłodzić wnętrze, w którym się znajduje. Wykorzystuje do tego czynniki chłodzące, czyli specjalne gazy, które w trakcie skraplania obniżają temperaturę otoczenia. Wyprowadza też ciepłe powietrze na zewnątrz budynku – to dlatego jego skuteczność jest taka wysoka. Obniżenie temperatury otoczenia jest ważne zwłaszcza latem, kiedy słupki rtęci nierzadko wskazują powyżej trzydziestu stopni Celsjusza.

Klimatyzator wewnętrzny
Klimatyzator wewnętrzny / Ranking najlepszych, cena, opinie

Wszyscy doskonale wiemy, że kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, źle się czujemy, a nasz organizm nie jest w stanie skutecznie się schłodzić. Jesteśmy osłabieni, nie mamy na nic energii, spada nasza produktywność. Jednak ciepło może mieć bardziej negatywny wpływ na nasz organizm, na przykład powodować zaostrzenie chorób i dolegliwości sercowych, oddechowych, alergicznych, skórnych. Nie zawsze mamy możliwość tego uniknąć, dlatego warto zapewnić sobie komfort przynajmniej w zaciszu własnego domu. Upał jest groźny zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych, przewlekle chorych, no i małych dzieci. Dobry klimatyzator wewnętrzny może temu zaradzić, a wybór jest na tyle szeroki, że na pewno znajdziemy urządzenie dla siebie.

Zobacz też: Klimatyzator przenośny

Jaki klimatyzator wewnętrzny wybrać i kupić?

Tyle słowem wstępu, czas skupić się na szczegółach! Co to oznacza, że wybór jest różnorodny? Z jednej strony daje nam to możliwość wyboru urządzenia idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Z drugiej – może sprawiać, że czujemy się lekko zagubieni, zwłaszcza jeśli nie mamy sprecyzowanych oczekiwań i doświadczenia w tym temacie. Czas to zmienić. Żeby wybrać najlepszy klimatyzator wewnętrzny, zwróćmy uwagę na takie cechy, jak:

  • Budowa,
  • Montaż,
  • Moc i wydajność,
  • Sterowanie,
  • Inne cechy.

Budowa klimatyzatora wewnętrznego

Mówiąc o klimatyzatorze wewnętrznym, możemy mieć na myśli tak naprawdę dwa różne urządzenia. Pierwsze z nich to w pełni samodzielny klimatyzator, który montujemy wyłącznie wewnątrz mieszkania. Jest nazywany monoblokowym, bo wszystko, czego potrzebuje do działania, znajduje się we wnętrzu budynku. Natomiast możemy też mieć na myśli jednostkę wewnętrzną do klimatyzatora typu split lub multi-split. Odpowiada ona za nadmuch zimnym powietrzem, natomiast najważniejsze elementy klimatyzacji znajdują się z zewnątrz, na elewacji. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to drugie wyjście jest lepsze. Nie generuje hałasu, nie wymaga wyprowadzenia na zewnątrz rury do odprowadzania ciepłego powietrza, a więc uchylania okna czy balkonu.

Sprawdź także: Klimatyzator pokojowy

Montaż klimatyzatora wewnętrznego

W zależności od naszego wyboru, montaż klimatyzatora wewnętrznego także wygląda nieco inaczej. Najczęściej mamy do czynienia z urządzeniami stacjonarnymi. Są to nie tylko klimatyzatory typu split, ale też niektóre monoblokowe. Montuje się je do ściany, dzięki czemu nie dmuchają bezpośrednio na domowników i nie zajmują miejsca na podłodze ani innych powierzchniach. Najczęściej system odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz jest ukryty w ścianie, przez co całość wygląda bardziej estetycznie.

Jaki klimatyzator wewnętrzny
Jaki klimatyzator wewnętrzny wybrać i kupić?

Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na takie wyjście. Zdarza się, że korzystamy z najmu krótkoterminowego, nie chcemy inwestować w czyjeś mieszkanie, nie zgadza się na to właściciel, spółdzielnia, konserwator zabytków, chcemy kupić klimatyzator wewnętrzny do pokoju w akademiku, domku letniskowego i tym podobnych miejsc. Wtedy stacjonarne rozwiązania się nie sprawdzają. Przenośny klimatyzator wewnętrzny wystarczy ustawić w dowolnie wybranym miejscu, odprowadzić rurę z ciepłym powietrzem za okno i włączyć. Dzięki temu możemy cieszyć się chłodnym powietrzem bez ingerencji w mieszkanie; jest on jednak głośniejszy i nieco mniej wydajny.

Może Cię zainteresować: Klimatyzator mobilny

Moc i wydajność klimatyzatora wewnętrznego

A skoro o wydajności mowa, porozmawiajmy o tym, jak dobrać klimatyzator wewnętrzny do mieszkania. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie pomieszczenia, które trzeba schłodzić. Należy się przy tym liczyć z tym, że klimatyzator najlepiej działa w tym pomieszczeniu, w którym jest ustawiony i nawet otwarte drzwi nie zapewnią idealnego przepływu powietrza do reszty mieszkania. Przy wybieraniu dokładnej mocy, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia. Na każde 10 metrów kwadratowych powinien przypadać 1 kilowat mocy. Wartość tę należy zwiększyć, jeśli pokój znajduje się na nieocieplonym poddaszu, posiada duże, nasłonecznione okna albo pracują w nim urządzenia, które podnoszą temperaturę.

Jaki klimatyzator wewnętrzny jest najlepszy? Sterowanie i inne atuty

Co do zasady każde takie urządzenie posiada tryb automatyczny, który dopasuje pracę do warunków i preferowanej temperatury. Dobrze jednak, kiedy mamy możliwość zmiany tych ustawień. Zazwyczaj służy temu panel z przyciskami i pokrętłami lub dotykowy na samym urządzeniu, jednak nie zawsze sięganie do niego jest wygodne. Urządzenie powinno więc posiadać pilot zdalnego sterowania, a najlepszy klimatyzator wewnętrzny łączy się z naszym smartfonem i możemy z tego poziomu zmienić ustawienia. To wygodne, bo telefon, w przeciwieństwie do pilota, prawie zawsze mamy pod ręką.

Zobacz również: Klimatyzator do biura

Czym jeszcze warto się zainteresować, wybierając najlepszy klimatyzator wewnętrzny? Zwróćmy uwagę na filtry. Eliminują one wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje, dlatego należy je regularnie wymieniać, żeby nie namnażały się na nich bakterie czy grzyby. Dobre urządzenie zastępuje nam oczyszczacz powietrza, ponieważ poza filtrem węglowym i wstępnym, posiada też filtr HEPA. Eliminuje on najmniejsze, a więc najgroźniejsze dla zdrowia cząsteczki.

Najlepszy klimatyzator wewnętrzny
Najlepszy klimatyzator wewnętrzny

Gdzie kupić klimatyzator wewnętrzny?

W jakich sklepach możemy znaleźć dobry klimatyzator wewnętrzny? Jeśli szukamy czegoś na stałe, lepiej poprosić firmę, która zajmuje się dobieraniem i montażem klimatyzacji, by zrobić to w pełni profesjonalnie. Urządzenia znajdziemy też w dużych marketach z artykułami gospodarstwa domowego i budowlanych oraz oczywiście w sklepach internetowych. Producenci to na przykład Electrolux, Warmtec, Whirlpool, Camry, Silvercrest i inni.

Cena klimatyzatora wewnętrznego

Ile kosztuje klimatyzator wewnętrzny? To już zależy od konkretnego urządzenia. najtańsze opcje znajdziemy nawet za około 800 zł, a to niewielka cena za ogromny komfort. Najdroższe kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale przecież nie musimy zaraz po nie sięgać – jest jeszcze cała gama możliwości pomiędzy.

Klimatyzator wewnętrzny – opinie

Która z opisanych przez nas opcji najbardziej do Was przemawia i dlaczego? Czym polecacie kierować się przy zakupie? Czekamy na Wasze opinie o klimatyzatorach wewnętrznych! Wasze doświadczenie jest dla nas niezwykle cenne, dlatego liczymy na wymianę zdań w sekcji komentarzy.

Klimatyzator wewnętrzny / Ranking najlepszych

Poniżej znajdziecie też ranking najlepszych klimatyzatorów wewnętrznych. Wśród nich umieściliśmy wyłącznie sprawdzone i polecane urządzenia, które zaskarbiły sobie zaufanie użytkowników. Którekolwiek urządzenie z tej listy wybierzecie, wierzymy, że będzie strzałem w dziesiątkę!

2.
Fral Super Cool FSC12H Silent
Klimatyzator wewnętrzny Fral

Klimatyzator wewnętrzny - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję