Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny nie jest rozwiązaniem, które przy takim dylemacie powinniśmy wybrać w pierwszym rzucie. Ma całkiem sporo ograniczeń, z powodu których w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o urządzeniu stacjonarnym. Zdajemy sobie sprawę, że brzmi to trochę przewrotnie – zwłaszcza jeśli planujemy poświęcić mu dalszą cześć poradnika – ale trzeba być tego świadomym. Są jednak takie sytuacje, gdy podobne urządzenie staje się niezbędne, a na pewno bardzo przydatne. Jakie dokładnie? O tym porozmawiamy w dalszej części wpisu.

Możecie znaleźć w nim także wskazówki na temat funkcji, parametrów i atutów poszczególnych urządzeń. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie, a przede wszystkim wskazujemy, jaki klimatyzator przenośny jest najlepszy. Wszystko po to, by zagwarantować Wam udany zakup!

Klimatyzator przenośny Ranking
Jaki Klimatyzator przenośny?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym jest klimatyzator przenośny?

Na początek szybko wyjaśnijmy, co to jest klimatyzator przenośny i co go charakteryzuje. Mówimy o urządzeniu, które ma mobilny charakter. Możemy przenosić go między pomieszczeniami, a nawet budynkami, gdyż nie jest na stałe przytwierdzony do konkretnego miejsca. Zdajmy sobie jednak sprawę, że to nie urządzenie, które weźmiemy pod pachę, lecz duży i ciężki sprzęt. Ma on za zadanie obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Posiada wszystkie charakterystyczne dla klimatyzacji elementy – rurę odprowadzającą ciepło na zewnątrz, skraplacz, parownik, czynnik chłodniczy i filtry. Są one jednak zamknięte w jednym urządzeniu, dlatego nazywamy go też klimatyzatorem jednoblokowym.

Klimatyzator przenośny
Klimatyzator przenośny / Ranking najlepszych, opinie i cena

Kiedy warto wybrać klimatyzator przenośny?

Wiele osób uważa, że klimatyzator przenośny jest lepszy od stacjonarnego. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń. Posiada nieco mniejszą moc i wydajność od standardowych jednostek. Wymaga też odprowadzenia rury z ciepłym powietrzem na zewnątrz, na przykład przez uchylone okno czy balkon. Co prawda istnieją specjalne osłony, które ograniczają przedostawanie się zanieczyszczeń czy ciepłego powietrza przez powstałą w ten sposób szparę, ale podczas letnich burz i nawałnic mogą one nie dać rady. Hałasuje bardziej od jednostki stacjonarnej, a do tego zajmuje miejsce na podłodze – normalnie jednostka wewnętrzna wisiałaby na ścianie.

Zobacz też: Klimatyzator pokojowy

Jednak klimatyzator przenośny wybieramy z innego powodu i są takie sytuacje, gdy staje się niemal niezbędny. Wynikają one przede wszystkim z tego, że nie chcemy lub nie możemy ingerować w elewację budynku. Przykłady to przede wszystkim:

  • Wynajmowanie mieszkania bez klimatyzacji,
  • Akademik, pokój na wakacjach, domek letniskowy, przyczepa kempingowa,
  • Kiedy konserwator zabytków lub wspólnota nie zgadzają się na ingerencję w elewację,
  • Gdy często się przeprowadzamy i nie chcemy inwestować w mieszkanie, które opuścimy.

Klimatyzator przenośny czy klimatyzer?

Pewną pokusę przy takim zakupie może stanowić klimatyzer, zwany także klimatorem. Czy to oznacza to samo, co klimatyzator przenośny? Absolutnie nie! Chociaż cel obu tych urządzeń jest nieco podobny, to praktyczne zastosowanie i sposób działania znacznie się różnią. Klimatyzator realnie obniża temperaturę w pomieszczeniu, bo wykorzystuje czynniki chłodzące, jak zwykła klimatyzacja. Z kolei klimator do chłodzenia wykorzystuje wodę, najlepiej z kostkami lodu. Znacząco podnosi wilgotność w pomieszczeniu, a jednocześnie efekt nie jest zbyt spektakularny, bo nie odprowadza ciepła na zewnątrz. Nada się on jedynie wtedy, gdy potrzebujemy minimalnego ochłodzenia, a zależy nam przede wszystkim na nadmuchu i niskiej cenie. W każdym innym przypadku lepszym wyborem będzie klimatyzator przenośny.

Sprawdź także: Klimatyzator mobilny

Jaki klimatyzator przenośny wybrać i kupić?

Pozostaje otwartym pytanie, jaki jest najlepszy klimatyzator przenośny. Odpowiedź zależy przede wszystkim od naszych wymagań. Zanim jednak zaczniemy się przyglądać funkcjom i bajerom, musimy zacząć od podstaw – dobrania urządzenia do kubatury swojego mieszkania. Na początek wybierzmy pomieszczenie, w którym chcemy ustawić sprzęt – na przykład sypialnię, pokój dzienny czy dziecięcy. Jego wpływ na pozostałe pomieszczenia w domu będzie minimalny.

Jaki klimatyzator przenośny
Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni powinien przypadać 1kW mocy. Łatwo więc obliczyć, że na przykład do pomieszczenia 15-metrowego wystarczy 1,5kW, a na 25 metrów kwadratowych potrzebne będzie 2,5kW. To jednak tylko szacunki. Najlepszy klimatyzator przenośny powinien być mocniejszy, jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo wysokie, mocno nasłonecznione, budynek jest nieocieplony, okna nieszczelne, mieszkanie znajduje się na poddaszu, a w środku mamy sprzęty, które podnoszą temperaturę otoczenia. Jak widzicie, nie jest to tak oczywista sprawa, jednak przy wielu możliwościach, które oferuje rynek, na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Może Cię zainteresować: Klimatyzator do biura

Jaki klimatyzator przenośny jest najlepszy?

Czym jeszcze warto się kierować, żeby wybrać najlepszy klimatyzator przenośny? Zakładając, że dobraliśmy już dla siebie potrzebną moc, zwróćmy uwagę jeszcze na:

  1. Łatwość transportu – kółka i uchwyt ułatwiające ciągnięcie go po podłodze,
  2. Sterowanie – najlepiej, by poza panelem sterującym na samym urządzeniu, był jeszcze pilot zdalnego sterowania lub aplikacja,
  3. Termostat – dobierze parametry klimatyzacji do warunków panujących w pomieszczeniu,
  4. Filtry – wymagają regularnej wymiany, dbają o nasze zdrowie i przy okazji oczyszczają powietrze,
  5. Cicha praca – przynajmniej w trybie nocnym najlepszy klimatyzator przenośny nie powinien zakłócać odpoczynku,
  6. Oszczędność – zwróćmy uwagę na klasę energetyczną, jednak przygotujmy się, że im większe pomieszczenie, a co za tym idzie i moc, tym większe rachunki za prąd na nas czekają.

Zobacz również: Głośniki bezprzewodowe do komputera

Gdzie kupić klimatyzator przenośny?

W jakich sklepach można znaleźć dobry klimatyzator przenośny? Zwłaszcza tuż przed sezonem letnim zaczyna się on pojawiać wszędzie, od dużych marketów budowlanych, poprzez sklepy z artykułami gospodarstwa domowego, aż po większe dyskonty. Możemy na niego natrafić w sklepach internetowych. Natomiast w szczycie sezonu, w najbardziej upalne dni, spodziewajmy się problemów z dostępnością. Jeśli chodzi o producentów klimatyzatorów przenośnych, możemy tu wymienić na przykład Dyson, Adler, Philips, Warmtec i innych.

Najlepszy klimatyzator przenośny
Najlepszy klimatyzator przenośny

Cena klimatyzatora przenośnego

Ile kosztuje klimatyzator przenośny? Cena zależy od opisanych przez nas parametrów. Dobra wiadomość jest taka, że najtańsze modele możemy znaleźć już za około 800 zł. Najdroższe kosztują nawet do 5000 zł, jednak bez obaw – pomiędzy tymi kwotami znajdziemy wiele świetnych modeli!

Klimatyzator przenośny – opinie

Czy w ogóle warto montować klimatyzację? Wbrew powszechnym mitom, wcale nie powoduje ona chorób, pod warunkiem, że używamy jej rozsądnie. Może za to uratować nas od przemęczenia, złego nastroju, spadku produktywności, zaostrzenia chorób przewlekłych i innych problemów związanych ze zbyt wysoką temperaturą powietrza. A jakie są Wasze motywacje do zakupu i opinie o klimatyzatorach przenośnych? Koniecznie dajcie znać!

Klimatyzator przenośny / Ranking najlepszych

Nie dość, że to dość drogi zakup, to jeszcze możemy czuć się zagubieni i niepewni, które z dostępnych na rynku opcji są właściwie godne uwagi. Na szczęście przychodzimy z podpowiedzią! Jest nią poniższy ranking najlepszych klimatyzatorów przenośnych. Znajdziecie w nim tylko sprawdzone i polecane urządzenia, a to zdecydowanie ułatwi zakup.

1.
YOLCO Klimatyzator TC290
Klimatyzator przenośny YOLCO
3.
WHIRLPOOL Klimatyzator PACF212HP B
Klimatyzator przenośny Whirlpool
4.
WHIRLPOOL Klimatyzator PACF29CO B
Klimatyzator przenośny Whirlpool
6.
Whirlpool PACF29COW
Klimatyzator przenośny Whirlpool
7.
GÖTZE & JENSEN Klimatyzator przenośny AC9001
Klimatyzator przenośny GÖTZE & JENSEN
8.
Fral FSC05S WI-FI
Klimatyzator przenośny Fral
9.
MPM MPM-12-KPO-10
Klimatyzator przenośny MPM
10.
WHIRLPOOL Klimatyzator PACF212CO W
Klimatyzator przenośny Whirlpool

Klimatyzator przenośny - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję