Kolorowy czytnik ebook

Kolorowy czytnik ebook można rozumieć dwojako. Może chodzić o urządzenie, które po prostu ma kolorową obudowę. W takim razie większość producentów dostępnych na polskim rynku ma dla nas stosowną ofertę. Możemy też sprawić, że nasz czytnik nabierze kolorów dzięki odpowiedniemu etui. O ile w takim przypadku sprawa jest prosta, o tyle komplikuje się, gdy mowa o czytnikach z kolorowym ekranem. To właśnie im zamierzamy poświęcić poniższy poradnik.

Podpowiemy w nim, jak działa takie urządzenie, co je wyróżnia i w jakich sytuacjach się przydaje. Przede wszystkim jednak wskażemy, jaki kolorowy czytnik ebook jest najlepszy. Nie ograniczamy się jednak tylko do konkretnych modeli. Omawiamy też cechy, funkcje i parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Dzięki temu będziecie w stanie zdecydować, które urządzenie najlepiej wpasuje się w Wasze indywidualne potrzeby.

Co wyróżnia kolorowy czytnik ebook?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie są czytniki ebook. Chociaż na pierwszy rzut oka bardzo przypominają tablety, to w praktyce są to modele przeznaczone przede wszystkim do czytania książek. Nawet jeśli posiadają inne funkcje, nie są w nich tak efektywne, jak telefon czy tablet. Ale ma to swoje zalety: możemy lepiej skupić się na czytaniu, bez powiadomień i innych przeszkadzaczy, które wyrywają nas ze świata przedstawionego. Czytniki mają też ekran przyjazny naszym oczom. Do tej pory mogliśmy przeglądać na nim treści wyłącznie w tonacji monochromatycznej, jednak producenci wyszli nam naprzeciw i stworzyli kolorowy czytnik ebook.

Kolorowy czytnik ebook
Kolorowy czytnik ebook / Ranking najlepszych, opinie i cena

Dlaczego warto się na niego zdecydować? O ile czarno-białe urządzenie świetnie sprawdza się do czytania powieści i innych książek, które nie mają nam do zaoferowania obrazów, o tyle kolorowy czytnik ebook daje znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o ilustracje. Świetnie sprawdzi się na przykład dla fana komiksów, reportaży ze zdjęciami, ale też książek dla dzieci. Pozwala nam też w pełnej krasie podziwiać okładki książek, nie tylko ich czarno-białe wersje. Najlepszy kolorowy czytnik ebook sprawdzi się również do przeglądania plików PDF, również tych wyposażonych w kolorowe wykresy: podręczników akademickich, raportów i innych.

Zobacz też: Czytnik książek elektronicznych

To jednak nie wszystkie korzyści, które daje nam kolorowy czytnik ebook. W porównaniu do papierowych książek, jest on znacznie wygodniejszy. Możemy zabrać go ze sobą właściwie wszędzie, gdyż waży tylko kilkaset gramów. A tymczasem w jego pamięci może zmieścić się nawet kilkaset książek! Często możemy na nim czytać także w nocy, przy zgaszonym świetle. Ebooki są także tańsze od tradycyjnych książek, nie wspominając już o abonamentach, które za niewielkie kwoty miesięcznie dają nam dostęp do dziesiątek tysięcy wspaniałych pozycji. Łatwiej też dorwać w ten sposób zagraniczne publikacje – nie musimy płacić za wysyłkę do Polski i czekać tygodniami. Już kilka chwil po zakupie mamy na dysku elektroniczną wersję.

Jaki kolorowy czytnik ebook wybrać i kupić?

Kiedy jednak decydujemy się na zakup urządzenia, czeka nas pewna pułapka. Okazuje się bowiem, że producenci mogą zdecydować się na zastosowanie różnego rodzaju ekranów. Zdarza się, że w miejsce ekranu e-papierowego, który posiada najlepszy kolorowy czytnik ebook, umieszczają zwykły wyświetlacz ciekłokrystaliczny. W takim przypadku cały zakup traci sens, gdyż dostajemy tak naprawdę bardzo ograniczony w funkcjach tablet.

Sprawdź także: Czytnik ebook do 100 zł

Dlaczego wyświetlacz e-papierowy jest tak ważny? To właśnie on sprawia, że w trakcie czytania tak nie męczy nam się wzrok. Nie wysyła on własnego światła, tylko wykorzystuje to zastane, dokładnie jak papier. Matryca e-ink składa się z drobnych kulek atramentu, które tworzą gotowy obraz. W standardowej wersji są one czarno-białe, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z kolorową matrycą. Nie atakuje ona naszych oczu światłem, jak modele ciekłokrystaliczne, do tego zużywa znacznie mniej energii. Najlepszy kolorowy czytnik ebook ma barwy nieco mniej nasycone i różnorodne niż w tabletach czy telefonach, jednak bez trudu da się je rozróżnić, a do tego urządzenie wytrzymuje długie tygodnie na jednym ładowaniu baterii i dba o nasz wzrok.

Jaki kolorowy czytnik ebook
Jaki kolorowy czytnik ebook jest najlepszy?

Jaki kolorowy czytnik ebook jest najlepszy?

Skoro najważniejszą kwestię – rodzaj ekranu – mamy już za sobą, pora zastanowić się, co jeszcze wyróżnia najlepszy kolorowy czytnik ebook. Cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to:

  • Rozmiar,
  • Pamięć,
  • System,
  • Funkcje.

Kolorowy czytnik ebook a rozmiar i pamięć

Rozmiar kolorowego czytnika ebook zależy od dwóch kwestii: przekątnej ekranu oraz wielkości ramki. Ta pierwsza jest znacznie ważniejsza. Najmniejszy czytnik z tego segmentu ma około 6 cali i proporcje ekranu takie, by wygodnie się na nim czytało. To dlatego wydaje się większy od sześciocalowego telefonu. Świetnie sprawdza się do czytania powieści, plików epub, mobi, a nawet doc. Jeśli jednak często zamierzamy czytać pliki PDF, ekran powinien być większy, ponieważ w nich wielkość fontu nie dopasowuje się automatycznie do ekranu. I tak dobrym wyborem będzie czytnik pomiędzy 7,8 a 10 cali. Niestety, jest on odpowiednio droższy od standardowego, 6-calowego modelu. Jeśli zaś chodzi o ramkę, muszą się na niej zmieścić najważniejsze przyciski funkcyjne.

Może Cię zainteresować: Czytnik ebook 10 cali

Z pamięcią kolorowego czytnika ebook sprawa wydaje się prosta: im więcej, tym lepiej. Czasem jednak lepiej zainwestować w urządzenie, które będzie miało większą pojemność pamięci RAM, czyli tej, która odpowiada za aktualnie przetwarzane dane. Dzięki temu będzie ono działać szybciej. Natomiast małą pamięcią nie musimy się przejmować. Już 4 gigabajty są w stanie pomieścić tysiące plików w formacie epub. A jeśli ta pamięć okaże się niewystarczająca, możemy ją rozszerzyć za pomocą wejścia na kartę pamięci.

System operacyjny i funkcje kolorowego czytnika ebook

Sprawdźmy też system operacyjny kolorowego czytnika ebook. Zazwyczaj producenci decydują się na swój własny, w pełni dostosowany do rozwiązań e-papierowych system. Dzięki temu możemy cieszyć się funkcjami dopasowanym do wolniejszego, nieco inaczej działającego ekranu e-ink. Z drugiej strony, system Android daje nam dostęp do większej liczby aplikacji, na przykład Wattpada i innych, ale też szybciej zużywa baterię i bardziej obciąża pamięć RAM oraz procesor.

Zobacz również: Tani czytnik ebook

A co z funkcjami? Najlepszy kolorowy czytnik ebook oferuje ich całkiem sporo. Wiele osób ceni sobie na przykład możliwość robienia notatek, czy to bezpośrednio na książkach, czy w dedykowanej do tego aplikacji. Możemy spersonalizować wygląd wygaszacza ekranu, wgrać własne zdjęcia, dopasować rozmiar i wygląd czcionki, a także wiele innych rzeczy. Do nocnego czytania przydaje się także podświetlenie ekranu. Możliwość zainstalowania aplikacji abonamentowych, jak Legimi i Empik Go, będzie dodatkowym atutem.

Najlepszy kolorowy czytnik ebook
Najlepszy kolorowy czytnik ebook

Gdzie kupić kolorowy czytnik ebook?

Chociaż kolorowy czytnik ebook jest mniej popularny od monochromatycznego, i tak znajdziemy go w wielu sklepach. Lepiej unikajmy azjatyckich portali aukcyjnych, gdzie często możemy natrafić właśnie na średniej jakości tablety, opisane jako czytniki. Lepiej wybierać duże markety z elektroniką lub renomowane sklepy internetowe. Producenci, którzy mają co nieco do zaoferowania, to na przykład Pocketbook, Onyx Boox, Spectra i inni.

Cena kolorowego czytnika ebook

Ile kosztuje kolorowy czytnik ebook? Niestety jest on droższy od standardowego, dlatego nie jest najlepszym pomysłem na pierwszy czytnik w naszej karierze. Jeśli jednak wiemy już, o co chodzi z e-czytaniem, będziemy gotowi wydać między 800 a nawet 2000 zł za urządzenie, które umożliwi lekturę nawet w kolorze.

Kolorowy czytnik ebook – opinie

Chociaż urządzenie to wydaje się ciekawe i od razu chcemy się na nie zdecydować, to w przypadku osób czytających wyłącznie beletrystykę może to być zbędny wydatek. Praca z dokumentami, reportażami, komiksami, książkami dla dzieci i innymi ilustrowanymi dziełami jest jednak znacznie bardziej komfortowa. A co Wy o tym sądzicie? Czekamy na opinie o kolorowych czytnikach ebook!

Kolorowy czytnik ebook / Ranking najlepszych

Jeśli wpadliście do nas w poszukiwaniu konkretnych inspiracji, to się nie zawiedziecie. Przygotowaliśmy bowiem ranking najlepszych kolorowych czytników ebook. Znajdziecie w nim modele dostępne na naszym rynku, i do tego szeroko polecane przez użytkowników.

Dodaj opinie lub recenzję