Laptop z dotykowym ekranem 15 cali

Laptop z dotykowym ekranem 15 cali do niedawna kojarzony był z ciekawostką technologiczną, jednak wszystkim wydawało się, że nie przyjmie się w mobilnym świecie. Przecież mieliśmy już urządzenia dotykowe ze stosunkowo dużym ekranem: tablety. Powoli jednak rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne, wkraczając do wielu domów, biur i pracowni. Odpowiednio dobrane, przynosi nam mnóstwo korzyści, dlatego warto się zastanowić nad takim właśnie zakupem.

Jesteście na niego zdecydowani? To świetnie się składa! Przygotowaliśmy bowiem poradnik, w którym podpowiadamy, jaki laptop z dotykowym ekranem 15 cali jest najlepszy. Wskazujemy też, czym charakteryzuje się taki komputer oraz czym się kierować przy jego zakupie. Słowem: wszystko, co warto wiedzieć przed wizytą w sklepie.

Laptop z dotykowym ekranem 15 cali Ranking
Jaki Laptop z dotykowym ekranem 15 cali?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia laptop z dotykowym ekranem 15 cali?

Na pierwszy rzut oka laptop z dotykowym ekranem 15 cali wygląda jak każdy inny sprzęt tego typu. Komputery mobilne są bardzo popularne, wszyscy więc jesteśmy przyzwyczajeni do modeli, w których ekran, klawiatura i wszystkie podzespoły zamknięte są w jednym rozkładanym urządzeniu. Również rozmiar nie jest wyjątkowo imponujący – między 15 a 15,6 cala to całkiem standardowa przekątna laptopa. Tym, co wyróżnia opisywany przez nas sprzęt jest więc przede wszystkim dotykowa matryca ekranu. Do sterowania naszym komputerem służy więc nie tylko klawiatura, pad lub ewentualnie zastępująca go myszka, ale także wyświetlacz.

Laptop z dotykowym ekranem 15 cali
Laptop z dotykowym ekranem 15 cali / Cena, opinie, ranking najlepszych

Dlaczego warto kupić laptop z dotykowym ekranem 15 cali?

Urządzenie, jakim jest laptop 15 cali z dotykowym ekranem, tak naprawdę łączy w sobie zalety tabletu oraz laptopa. Nie musimy używać myszki, czy nawet pada, żeby cokolwiek zaznaczyć. W razie potrzeby po prostu dotykamy odpowiedniego miejsca na ekranie. Jest to bardziej precyzyjne, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych czynnościach, jak na przykład tworzenie grafik czy obrabianie zdjęć. Przydaje się to także w codziennej rozrywce, pracy biurowej i innych dziedzinach życia. To my wybieramy, który ze sposobów sterowania komputerem jest dla nas w danym momencie wygodniejszy. Jednocześnie ekran 15 cali jest na tyle duży i wygodny, by zapewnić nam komfortową pracę, oglądanie filmów i innych treści.

Zobacz też: Lekki laptop 15 cali

Jaki laptop z dotykowym ekranem 15 cali wybrać i kupić?

Zacznijmy jednak od tego, że tak naprawdę dobry laptop z dotykowym ekranem 15 cali możemy podzielić na kilka typów. Co ciekawe, żaden z nich nie jest lepszy lub gorszy od pozostałych, po prostu każdy odpowiada na inne potrzeby. Możemy tu wymienić:

  • Zwykły laptop z dotykową matrycą – jest to normalny komputer przenośny, tyle że reaguje na dotyk. Nie mamy możliwości odpięcia klawiatury. Dobrze jednak, jeśli możemy ją otworzyć pod kątem większym niż 180 stopni. Dzięki temu złożymy laptop niczym książkę i możemy korzystać wyłącznie z ekranu, nie sięgając nad klawiaturą. Odpowiednie ułożenie wyświetlacza i klawiatury pozwala nam także ustawić komputer w pozycji stojącej na dowolnej płaskiej powierzchni.
  • Tablet z doczepianą klawiaturą – czasami mylnie brany jest właśnie za dotykowego laptopa. Możemy dołączyć klawiaturę, jednak takie urządzenie posiada system zoptymalizowany przede wszystkim pod aplikacje sterowane dotykiem. W praktyce posiada możliwości zbliżone bardziej do urządzeń mobilnych, jak tablet czy smartfon, niż do laptopów.
  • Laptop 2w1 – uważany za najlepszy laptop z dotykowym ekranem 15 cali. Posiada możliwości identyczne jak zwykły komputer przenośny, tyle że w razie potrzeby klawiaturę możemy odczepić. Wszystkie najważniejsze podzespoły mieszczą się bowiem pod ekranem. Takie rozwiązanie jest wygodne, gdy czasem potrzebujemy zwykłego laptopa, a czasem tabletu, a także gdy często pracujemy w miejscach publicznych, środkach komunikacji i tak dalej, a także gdy nowy sprzęt ma nam służyć do oglądania filmów.

Sprawdź także: Laptop do obróbki zdjęć

Laptop z dotykowym ekranem 15 cali – ograniczenia

Niestety, jak każde rozwiązanie, laptop z dotykowym ekranem 15 cali ma nie tylko zalety, ale też drobne wady i ograniczenia. Producenci oczywiście o nich nie informują, natomiast użytkownicy zwracają na nie uwagę. Nie chodzi na szczęście o nic poważnego. Po pierwsze, ekran laptopa bardzo szybko się brudzi. Na naszych palcach naturalnie znajduje się tłuszcz, a także inne zanieczyszczenia, więc na matrycy pozostają smugi, odciski i ślady. To przeszkadza podczas oglądania i użytkowania, a czyszczenie dużego ekranu jest trudniejsze niż w przypadku małego ekranu komórki.

Jaki laptop z dotykowym ekranem 15 cali
Jaki laptop z dotykowym ekranem 15 cali wybrać?

Druga sprawa to obsługa niektórych aplikacji. Nawet jeśli wybierzemy laptop z dotykowym ekranem 15 cali mający identyczne możliwości, jak zwykły komputer, nie wszystkie programy są do tego przygotowane. Dlatego może się okazać, że obsługiwanie dotykiem niektórych gier, przeglądarek czy innych aplikacji jest utrudnione i tak czy siak musimy użyć myszki. Technologie te stale są jednak ulepszane, dlatego pozostaje nam liczyć, że problem będzie występował coraz rzadziej.

Może cię zainteresować: Laptop 15 cali

Jaki laptop z dotykowym ekranem 15 cali jest najlepszy?

Oczywiście, nie możemy skupiać się tylko na ekranie i jego parametrach. Owszem, w komputerach tego typu odgrywa on jeszcze większą rolę niż w zwykłych, jednak inne kwestie także są istotne. Przede wszystkim powinniśmy przemyśleć, jaki system operacyjny nam odpowiada, gdyż to on decyduje o możliwości zainstalowania wielu aplikacji. Zakup laptopa z dotykowym ekranem 15 cali bez systemu nie opłaca się – musimy zapłacić osobno za oprogramowanie i w dodatku je zainstalować. Firma Apple nie oferuje nam w tej chwili podobnych urządzeń, więc macOS także odpada. Pozostaje nam zatem Windows lub Chrome OS. Ten drugi przypomina bardziej mobilne systemy operacyjne, choć daje nieco więcej możliwości i jest tańszy. Windows natomiast oferuje wszystko to, co tradycyjne komputery.

Kolejna sprawa to wydajność laptopa. Procesor powinien mieć przynajmniej 4, a najlepiej 8 lub więcej rdzeni. Jego typ musimy dobrać do tego, co zamierzamy robić z komputerem. Im więcej pamięci RAM, tym płynniejsze działanie. Z kolei pojemność dysku odpowiada za ilość danych, które możemy przechowywać i też wpływa na płynność działania. Na koniec zwróćmy uwagę na takie szczegóły, jak solidna obudowa, obecność podświetlenia klawiatury i inne dodatkowe funkcje.

Zobacz też: Laptop 15,6 cala

Gdzie kupić laptop z dotykowym ekranem 15 cali?

W jakich sklepach kupimy laptop z dotykowym ekranem 15 cali? Jako że sprzęt ten jest coraz popularniejszy, znajdziemy go niemal we wszystkich marketach z elektroniką i sklepach komputerowych, a także w sklepach internetowych. Producenci takich komputerów to na przykład HP, Huawei, Acer, Dell, MSI, Lenovo i inni.

Najlepszy laptop z dotykowym ekranem 15 cali
Najlepszy laptop z dotykowym ekranem 15 cali

Cena laptopa z dotykowym ekranem 15 cali

Ile kosztuje laptop z dotykowym ekranem 15 cali? Ze względu na konieczność zastosowania dodatkowych technologii, cena jest wyższa niż standardowo za podobny sprzęt. Najtańsze modele kupimy już od około 3500 zł. Najdroższe jednak mogą kosztować nawet 15000 zł.

Laptop z dotykowym ekranem 15 cali – opinie

Poza mankamentami, które już opisaliśmy, użytkownicy nie zgłaszają większych uciążliwości czy problemów. Można więc założyć, że kiedy technologia ta stanie się tańsza, szybko się rozpowszechni i wyprze z rynku zwykłe komputery przenośne. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na opinie o laptopach z dotykowym ekranem 15 cali!

Laptop z dotykowym ekranem 15 cali / Ranking najlepszych

Przed zakupem potrzebujecie zestawienia konkretnych modeli i wartych uwagi rozwiązań? Mamy dla Was taką właśnie podpowiedź! Poniżej znajdziecie ranking najlepszych laptopów z dotykowym ekranem 15 cali, a w nim sprawdzone, dobrze oceniane propozycje.

1.
Acer ConceptD 7 (NX.C5FEP.001)
Laptop z dotykowym ekranem 15 cali Acer
2.
Razer Blade 15 SE (RZ09-0330QEM3-R3E1)
Laptop z dotykowym ekranem 15 cali Razer

Laptop z dotykowym ekranem 15 cali - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję