Laptop do obróbki zdjęć

Laptop do obróbki zdjęć stawia przed nami specjalne wymagania. Programy do edycji fotografii i grafik często są dość obciążające nawet dla komputera stacjonarnego, a przyjęło się, że jednostki przenośne charakteryzują się mniejszą wydajnością. Wcale jednak nie musi tak być! Współczesne laptopy z powodzeniem radzą sobie z programami do obróbki zdjęć. Musimy tylko odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb, a przyniosą mnóstwo korzyści i wygody, jaką daje tylko komputer mobilny.

Zapraszamy więc do zapoznania się z poniższym poradnikiem. Podpowiadamy, jaki laptop do obróbki zdjęć jest najlepszy. Często bowiem jest to nasze narzędzie nie tylko do realizowania hobby, ale i do pracy. Wskazujemy więc, na co zwrócić uwagę i prezentujemy najciekawsze modele z tej kategorii.

Laptop do obróbki zdjęć Ranking
Jaki Laptop do obróbki zdjęć?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym wyróżnia się laptop do obróbki zdjęć?

Wszyscy doskonale wiemy, że laptop to rodzaj komputera przenośnego. Dzięki temu, że zarówno ekran, wszystkie niezbędne do działania podzespoły, klawiatura, a nawet pad zastępujący myszkę i bateria do zasilania mieszczą się w jednej bryle, łatwo weźmiemy go ze sobą, gdziekolwiek tylko chcemy. Jest bardzo uniwersalny, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go w ogrodzie, w plenerze, parku, w domu klienta, miejscach publicznych, ale także u siebie przy biurku. Jednak laptop do obróbki zdjęć musi się cechować najwyższymi parametrami ekranu, jak i wysoką wydajnością.

Laptop do obróbki zdjęć
Laptop do obróbki zdjęć / Ranking najlepszych, opinie, cena

Dlaczego warto kupić laptop do obróbki zdjęć?

Z pewnością każdy, kto choć trochę interesuje się fotografią, choć raz zrobił takie zdjęcie, które chciał od razu wrzucić do sieci. Bez obróbki jednak nie prezentowało się tak wyjątkowo, jak na to zasługiwało, a możliwości oprogramowania w aparacie czy telefonie są ograniczone. Wtedy właśnie przydaje się laptop do obróbki zdjęć. Sprawdza się on także podczas pracy w terenie czy u klienta, możemy na bieżąco, na miejscu wprowadzać zasugerowane poprawki. Nie mówiąc już o tym, że swojemu hobby, czy też zawodowi oddajemy się w dowolnym miejscu, tam, gdzie jest nam akurat wygodnie.

Zobacz też: Laptop 15 cali

Jaki laptop do obróbki zdjęć wybrać i kupić?

Trzeba jednak przyznać, że najlepszy laptop do obróbki zdjęć znacznie różni się od modeli, które wybieramy po prostu na co dzień. Jest to komputer przenośny do zadań specjalnych. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Wymiary i rozdzielczość,
  • Parametry ekranu,
  • Dysk,
  • Wydajność,
  • Dodatkowe zalety.

Wymiary i rozdzielczość laptopa do obróbki zdjęć

Ekran to najważniejszy element takiego sprzętu. Jego rozmiary wpływają na to, jak duży będzie cały laptop do obróbki zdjęć. Osoby z doświadczeniem przyznają, że im większa przekątna wyświetlacza, tym łatwiejsze zadanie mamy przed sobą. Duży obraz bowiem pozwala nam dostrzec wiele szczegółów i zająć się nimi podczas obróbki. Wydawałoby się więc, że najlepszy laptop do obróbki zdjęć powinien mieć co najmniej 17 cali przekątnej. W praktyce jednak może sprawdzić się mniejszy sprzęt, zwłaszcza jeśli pracujemy w plenerze. Łatwo go zmieścić do torebki czy plecaka i wszędzie zabrać ze sobą.

Może Cię zainteresować: Laptop 15,6 cala

A co z rozdzielczością? Tutaj sprawa jest prosta. Laptop do obróbki zdjęć wybieramy podobnie jak aparat, a to oznacza, że więcej pikseli równa się więcej szczegółów i wyraźniejszy obraz. Nie po to robimy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, by podczas obróbki okroić je z większości pikseli. Dlatego śmiało można przyjąć, że najlepszy laptop do obróbki zdjęć powinien mieć rozdzielczość 2K, a może nawet 4K.

Jaki laptop do obróbki zdjęć
Jaki laptop do obróbki zdjęć wybrać i kupić?

Inne parametry ekranu a laptop do obróbki zdjęć

Na tym jednak rola ekranu się nie kończy. Efekt, jaki uzyskamy na ekranie, zależy także od rodzaju matrycy. To ona decyduje o takich kwestiach, jak kontrast, liczba kolorów czy ich nasycenie. Nie musimy chyba tłumaczyć, ze warto zainwestować tu w jak najlepsze parametry, by efekt był zadowalający nie tylko na naszym komputerze, ale też u klientów, którzy mogą dysponować lepszym sprzętem. Polecamy więc matryce IPS, które cechują się dobrym odwzorowaniem kolorów.

Sprawdź także: Laptop do nauki

Dysk w laptopie do obróbki zdjęć

Wydawałoby się, że wielkość dysku w dobie nośników przenośnych niczego nie oznacza. Nic bardziej mylnego. Zbyt zapełniony dysk sprawia, że komputer działa wolniej, a przesyłanie danych z nośnika zewnętrznego również nieco spowalnia jego pracę. Najlepiej więc, jeśli dobry laptop do obróbki zdjęć posiada jak największe zasoby pamięci. Zarówno program do obróbki zdjęć, jak i pliki RAW zajmują znacznie więcej miejsca od tego, co standardowo przechowujemy w swoich komputerach. Dobrze więc, jeśli laptop oferuje nam przynajmniej 512 gigabajtów pamięci.

Wydajność laptopa do obróbki zdjęć

Nie tylko pojemność dysku ma znaczenie dla wydajności laptopa do obróbki zdjęć. Prędkość działania komputera zależy bowiem przede wszystkim od jego podzespołów. Niezwykle istotny jest procesor, który synchronizuje pracę wszystkich innych elementów. Im więcej ma rdzeni, tym większą liczbę zadań jest w stanie wykonać w tym samym czasie.

Zobacz również: Laptop dla ucznia

Przyjmuje się więc, że wydajny laptop do obróbki zdjęć powinien posiadać co najmniej ośmiordzeniowy procesor. Równie ważne są zasoby pamięci RAM. Jest to pamięć do przechowywania aktualnie wykorzystywanych danych. Im jej więcej, tym krócej trwają wszystkie operacje. Można więc przyjąć, że dobry laptop do obróbki zdjęć posiada przynajmniej 8GB pamięci RAM.

Jaki laptop do obróbki zdjęć jest najlepszy?

To jednak nie wszystko. Najlepszy laptop do obróbki zdjęć może się także cechować wieloma dodatkowymi zaletami. Należą do nich na przykład czytnik odcisków palców, który pomaga zachować prywatność, podświetlana klawiatura, umożliwiająca pracę w nocy, dobry i duży pad, a także dotykowy ekran. To ostatnie ułatwia zwłaszcza precyzyjne operacje na zdjęciach. W przeciwnym razie warto pomyśleć o zakupie tabletu graficznego. Ogromnym atutem najlepszego laptopa do obróbki zdjęć jest także pojemna i wydajna bateria, która pozwala pracować nawet bez dostępu do energii.

Najlepszy laptop do obróbki zdjęć
Najlepszy laptop do obróbki zdjęć

Gdzie kupić laptop do obróbki zdjęć?

Żeby wybrać najlepszy laptop do obróbki zdjęć, trzeba spisać swoje oczekiwania, a następnie przejrzeć ofertę sklepów. Polecamy odwiedzić zwłaszcza duże markety z elektroniką, jak również sklepy komputerowe. Producenci odpowiedniego sprzętu to na przykład Lenovo, Huawei, Acer, Asus, HP, Xiaomi i wielu innych.

Cena laptopa do obróbki zdjęć

Ile kosztuje laptop do obróbki zdjęć? Cena, ze względu na wymagania, jest zdecydowanie wyższa niż przy innym sprzęcie. Jeśli zajmujemy się fotografią tylko hobbystycznie, budżet do 3000 zł powinien nam wystarczyć. Jeśli jednak fotografia to nasz biznes, warto przemyśleć zakup nawet do 6-10 tysięcy złotych.

Laptop do obróbki zdjęć – opinie

A może natrafiliście w swojej karierze na prawdziwą perełkę, która nie kosztuje dużo? Lub wręcz przeciwnie, na głośno reklamowany bubel? Będziemy wdzięczni za podzielenie się swoim doświadczeniem w sekcji komentarzy! Czekamy na opinie o laptopach do obróbki zdjęć.

Laptop do obróbki zdjęć / Ranking najlepszych

Już we wstępie obiecaliśmy Wam konkretne rekomendacje. I to nie byle jakie, zebraliśmy bowiem modele, które cieszą się najlepszą renomą wśród fotografów. Mają różne ceny i odpowiadają na rozmaite potrzeby, łączy je jednak fakt, że są sprawdzone i polecane. Poniżej znajdziecie więc ranking najlepszych laptopów do obróbki zdjęć.

2.
Apple MacBook Air (MGND3ZE) MGND3ZE/A
Laptop do obróbki zdjęć Apple

Laptop do obróbki zdjęć - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję