Smartfon dla starszej osoby to coraz popularniejszy pomysł na prezent, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Nie jest on wykorzystywany tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości tekstowych, jak miało to miejsce w starych typach telefonów. Tak naprawdę smartfon zapobiega powstawaniu zjawiska wykluczenia informacyjnego u starszych osób. Pozwala sięgać po aktualne wiadomości i potrzebną wiedzę, stanowi okno na świat, pomaga także załatwić wiele spraw urzędowych i innych. Co więcej, smartfon dla starszej osoby daje też nowe możliwości kontaktu. Nasz senior może się podzielić kadrami ze swojego życia z bliskimi i dalekimi znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych, czy też prowadzić rozmowy wideo, nie tylko słysząc, ale i widząc rozmówcę.
Powodów, dla których warto postawić na ten właśnie pomysł na prezent, jest wiele. Dlatego właśnie polecamy zapoznać się z poniższym poradnikiem. Podpowiadamy, jaki smartfon dla starszej osoby jest najlepszy i czym się kierować, by go wybrać. Zapraszamy do lektury!
Co wyróżnia smartfon dla starszej osoby?
Seniorzy często boją się nowinek technologicznych, a do takiej kategorii właśnie należy smartfon. Jest to szczególny rodzaj telefonu komórkowego, w którym brak fizycznej klawiatury i posługiwanie się dotykowym ekranem to tylko jedna z cech, mających ułatwić codzienne użytkowanie. Oprócz tego smartfon posiada system operacyjny, umożliwiający instalowanie różnego rodzaju aplikacji i programów, a także systemy łączności bezprzewodowej. To daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o kontakt z bliskimi, rozrywkę (gry mobilne, sudoku, szachy, itd.), dostęp do informacji, a także przypomnienia – na przykład o lekach czy liście zakupów.
Jaki smartfon dla starszej osoby wybrać i kupić?
Żeby wybrać najlepszy smartfon dla starszej osoby, trzeba się kierować przede wszystkim jej upodobaniami i potrzebami. Zacznijmy więc od ich określenia, a następnie zwróćmy uwagę na takie kwestie, jak:
- Ekran,
- System operacyjny,
- Łączność,
- Dodatkowe funkcje i atuty.
Zobacz też: Mały smartfon z dobrą baterią
Ekran smartfona dla starszej osoby
Najbardziej rzucającym się w oczy parametrem ekranu jest jego przekątna, i to właśnie nią powinnyśmy się zająć w pierwszej kolejności. Wiele bowiem zależy od tego, jak duży smartfon dla starszej osoby wybierzemy. Z jednej strony, seniorzy z reguły przyzwyczajeni są do małych, mieszczących się w kieszonce komórek i za takim sprzętem z reguły się rozglądają. Kupując im model powyżej 6,5 cala ryzykujemy, że niechętnie będą nosić go ze sobą. Z drugiej jednak, w przypadku starszych osób często występują problemy ze wzrokiem oraz koordynacją ruchu dłoni, potrzebną do obsłużenia sprzętu. Zbyt mały ekran może wszystko utrudnić. Przyjmujemy więc, że najlepszy smartfon dla starszej osoby powinien mieć przekątną od 5,5 do 6,5 cala.
Rozdzielczość w przypadku seniorów nie odgrywa szczególnie dużej roli. Ważne, by obraz był wyraźny i szczegółowy. Znaczenie ma natomiast matryca ekranu. Polecamy zwłaszcza ekrany AMOLED, w których czerń jest bardzo głęboka, a kolory kontrastowe i nasycone, co wpływa na wyraźny, dobrze widoczny obraz. Matryca ta charakteryzuje się także lepszą widocznością w słońcu oraz mniejszym zużyciem baterii.
Sprawdź także: Smartfon dla seniora
System operacyjny w smartfonie dla starszej osoby
Jak już wspomnieliśmy, dobry smartfon dla starszej osoby posiada system operacyjny, podobnie jak komputer. Jest to tak zwane środowisko pracy, decyduje ono o intuicyjności obsługi i możliwości zainstalowania różnych aplikacji. Do wyboru mamy takie opcje, jak:
- Android – najpopularniejszy system na naszym rynku, dość intuicyjny, chociaż czasem powoduje błędy i zacięcia sprzętu. Daje dostęp do tysięcy aplikacji.
- iOS – system firmy Apple, który uchodzi za najbardziej intuicyjny i stabilny system operacyjny na rynku. Również posiada szeroki wachlarz możliwych do zainstalowania aplikacji.
- Windows – wiele starszych osób decyduje się na niego, gdyż zna go już z komputerów. To błędna droga, gdyż system Windows na telefonach działa nieco topornie i bardzo ogranicza liczbę dostępnych aplikacji. Nie cieszy się więc dużą popularnością.
- Producenta – to różne systemy, mniej lub bardziej udane. Nie są tak szeroko instalowane, a co za tym idzie, mają większą liczbę błędów. Nie posiadają też tak dużej biblioteki aplikacji jak poprzednie.
Łączność w smartfonie dla starszej osoby
Magia smartfona dla starszej osoby tkwi także w systemach łączności, w które jest wyposażony. Szczególnie przydatne są oczywiście Wi-Fi lub LTE czy 5G, które pozwalają się łączyć z Internetem, czy też tym od operatora sieci komórkowej. W tym drugim przypadku dobrze jest mieć wykupiony pakiet Internetu, by nie narazić się na duże opłaty. Dobrym rozwiązaniem jest także GPS, który umożliwia ustalenie lokalizacji naszego seniora. Możemy znaleźć go przez odpowiednie oprogramowanie w komputerze, jak również on sam może włączyć nawigację i łatwo trafić do domu czy innego miejsca.
Może Cię zainteresować: Głośnik do smartfona
To jednak nie wszystko. Dobry smartfon dla starszej osoby posiada także Bluetooth. Pozwala to łatwo przesyłać pliki, a także podłączyć słuchawki czy głośnik. Zachęcamy także do wybrania modelu z NFC. Jest to łączność krótkiego zasięgu, która pozwala na płatności zbliżeniowe dokładnie tak, jak robimy to kartą zbliżeniową. Dzięki temu senior nie boi się zgubić karty i chętnie korzysta z bezgotówkowego operowania pieniądzem, co jest dla niego znacznie bezpieczniejsze.
Jaki smartfon dla starszej osoby jest najlepszy?
To wcale nie jest tak, że najlepszy smartfon dla starszej osoby musi być tani i okrojony, jeśli chodzi o funkcje. Niezależnie od tego, czy ma to być pierwszy, czy kolejny inteligentny telefon naszego seniora, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- Możliwość sterowania głosem,
- Dobry aparat z przodu i z tyłu,
- Latarka,
- Przycisk SOS,
- Możliwość powiększenia czcionki i ikon,
- Systemy dostosowania do różnych rodzajów niepełnosprawności,
- Czytnik linii papilarnych dla zachowania prywatności.
Zobacz również: Słuchawki Bluetooth do telefonu
Gdzie kupić smartfon dla starszej osoby?
Żeby wybrać najlepszy smartfon dla starszej osoby, polecamy udać się przede wszystkim do dużych marketów z elektroniką i sklepów internetowych, gdzie czeka nas ogromny wybór. Dobrym pomysłem może być także salon operatora sieci komórkowej – być może otrzymamy korzystniejszą ofertę? Producenci takich telefonów to na przykład Huawei, Oppo, Xiaomi, myPhone, Samsung, Sony i wiele innych firm.
Cena smartfona dla starszej osoby
Ile kosztuje smartfon dla starszej osoby? To tak naprawdę zależy od tego, ile chcemy wydać. Musimy przygotować się na wydatek co najmniej 250 zł, i to jeśli chodzi o bardzo podstawową wersję telefonu. Najdroższe modele przekraczają nawet pułap 3000 zł, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać coś pomiędzy.
Smartfon dla starszej osoby – opinie
Jak podkreślają specjaliści, smartfon dla seniora nie niesie za sobą takich zagrożeń, jak w przypadku młodszej osoby. Wręcz przeciwnie, stanowi on okno na świat i przynajmniej w niewielkim stopniu przyczynia się do zapobiegania depresji w tej grupie wiekowej. Musimy tylko uczulić naszych bliskich na kwestie bezpieczeństwa, by nie padli ofiarą oszusta. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na opinie o smartfonach dla starszej osoby.
Smartfon dla starszej osoby / Ranking najlepszych
Zastanawiacie się, jaki dokładnie model kupić? A może macie już coś na oku i chcecie utwierdzić się w tym wyborze? W każdym z tych przypadków sprawdźcie poniższy ranking najlepszych smartfonów dla starszej osoby. Znajdziecie w nim najlepiej oceniane, popularne propozycje w przystępnych cenach.
[ska-direct-ranking id=”26136″ produkt=”Smartfon dla starszej osoby”]