Mały laptop gamingowy

Mały laptop gamingowy łączy w sobie dwa atuty. Po pierwsze, pozwala odpalić nawet bardzo wymagające gry. Posiada niezwykle funkcjonalne podzespoły, z którymi uruchomienie jakiegokolwiek tytułu czy programu nie stanowi najmniejszego problemu. Po drugie, oferuje niezwykłą mobilność, nieporównywalną z komputerami stacjonarnymi. Możemy go używać, gdziekolwiek tylko chcemy, a jedynym ograniczeniem jest pojemność akumulatora.

Zapraszamy do lektury poradnika, który pomoże Wam wybrać odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy nie tylko, jaki mały laptop gamingowy jest najlepszy, ale także czym się kierować przy jego zakupie.

Mały laptop gamingowy Ranking
Jaki Mały laptop gamingowy?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym jest mały laptop gamingowy?

Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia, czym wyróżnia się mały laptop gamingowy – a przynajmniej powinien. Jest to mobilna jednostka, która w jednej niewielkiej konstrukcji mieści ekran, klawiaturę i wszystkie podzespoły potrzebne do prawidłowego działania. W przeciwieństwie do innych laptopów na rynku, charakteryzuje się wysoką wydajnością. Dzięki temu każda, nawet wymagająca gra może na nim zostać odpalona. Posiada też różne rozwiązania dla graczy oraz odpowiedni design.

Mały laptop gamingowy
Mały laptop gamingowy / Ceny, opinie, ranking najlepszych

Rozmiar małego laptopa gamingowego

A co wyróżnia mały laptop gamingowy spośród innych komputerów przenośnych dla graczy? Jest tym odpowiedni rozmiar. Standardowo laptopy z tego segmentu mają od 16 do 17,3 cala. Jednak mały laptop gamingowy może mieć od 13 do 15 cali. Dzięki temu łatwiej zabierzemy go ze sobą na przykład do łóżka, czy dalej – do ogrodu, parku, kawiarni, do znajomych, na uczelnię czy gdziekolwiek indziej. Możemy grać, gdzie tylko chcemy. Mniejsze niż 13 cali laptopy nie sprawdzają się w praktyce, gdyż ich ekran nie daje wystarczającej szczegółowości i komfortu pracy, by wygodnie grać.

Zobacz też: Mały tani laptop

Jaki mały laptop gamingowy wybrać i kupić?

Kiedy tylko zaczniemy przeglądać oferty, szybko odkryjemy, że poszczególne rozwiązania mogą się znacznie od siebie różnić. Nie istnieje przepis na najlepszy mały laptop gamingowy, który sprawdzi się u każdego gracza. Warto więc znać znaczenie poszczególnych funkcji i parametrów, by wiedzieć, jak dobrać najlepsze dla siebie. Polecamy zwrócić uwagę zwłaszcza na takie cechy, jak:

  • Ekran,
  • Procesor,
  • RAM i dysk,
  • Bateria,
  • Inne funkcje i parametry.

Ekran małego laptopa gamingowego

Ustaliliśmy już, jak duży powinien być ekran naszego nowego komputera. Rozmiar to jednak nie wszystko. Najlepszy mały laptop gamingowy powinien łączyć w sobie niski czas reakcji (najlepiej poniżej 1 mili sekundy), wysoką jakość kolorów, nasycenie i kontrast, a także odpowiednie widzenie pod różnymi kątami, zwłaszcza jeśli gramy w towarzystwie. Może nam to zapewnić matryca VA, lub lepiej – IPS. Jeśli często gramy w naświetlonych, słonecznych miejscach, lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, by nie odbijała promieni słonecznych. Gdy mały laptop gamingowy ma służyć głównie w domu, błyszcząca matryca zapewni lepsze wrażenia wizualne.

Sprawdź także: Mały laptop do pracy biurowej

Procesor małego laptopa gamingowego

Niezwykle istotnym elementem każdego komputera, nie tylko tego do gier, jest procesor. Im więcej rdzeni, tym więcej zadań jest w stanie wykonać. Jednak dobry laptop gamingowy stawia przed nami większe wymagania. Powinien być wyposażony w solidną jednostkę gamingową, na przykład Intel Core i5, i7, i9, AMD FX-series i AMD Ryzen 5-7. Jej doskonałym uzupełnieniem będzie dedykowana karta graficzna w miejsce tej zintegrowanej. Możemy też spotkać się z zewnętrzną kartą graficzną, którą dopinamy na czas gry, zwiększając możliwości swojego komputera. To pozwala zachować wysoką wydajność, gdy tego potrzebujemy oraz smukłą budowę.

Jaki mały laptop gamingowy
Jaki mały laptop gamingowy jest najlepszy?

RAM i dysk w małym laptopie gamingowym

Rozmiary wymuszają na nas pewne kompromisy. Nie powinny one jednak dotyczyć zasobów RAM, czyli pamięci tymczasowej, która przechowuje aktualnie wykorzystywane pliki. Najlepiej, jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej 16 gigabajtów. Najlepszy mały laptop gamingowy może mieć za to nieco mniejszy dysk – zawsze można go rozszerzyć dyskiem zewnętrznym. Ważne, żeby był to nowoczesny i bezawaryjny dysk SSD.

Może Cię zainteresować: Laptop dla nauczyciela

Bateria w małym laptopie gamingowym

Siłą rzeczy mały laptop gamingowy nie zmieści zbyt dużej baterii, tymczasem to ona decyduje, jak długo może on działać bez dostępu do gniazdka. W większości przypadków producenci obiecują nawet kilkanaście godzin pracy. Jest to realne przy normalnym użytkowaniu, na przykład przeglądaniu Internetu. Podczas gry nawet 3-4 godziny będą dobrym wynikiem. Ważne, żeby mały laptop gamingowy posiadał funkcję szybkiego ładowania.

Jaki mały laptop gamingowy jest najlepszy?

Co jeszcze może wyróżniać najlepszy mały laptop gamingowy? Polecamy zwrócić uwagę na klawiaturę. Powinna ona być podświetlana, to pozwala na grę w ciemności. Podświetlenie może być białe, lub też RGB. Ważna jest także solidna, a zarazem lekka obudowa. Najlepszy mały laptop gamingowy może być wyposażony w mikrofon i głośniki – najlepiej po obu stronach urządzenia – solidne chłodzenie oraz NFC do błyskawicznego parowania urządzeń. Bardzo przydaje się też złącze Thunderbolt i obecność zaawansowanej stacji dokującej. Zwróćmy uwagę na solidne chłodzenie, gdyż przegrzane podzespoły nie będą działały poprawnie.

Zobacz również: Laptop różowy 15 cali

Gdzie kupić mały laptop gamingowy?

Jeśli kupujemy pierwszy tego typu sprzęt, warto obejrzeć go na żywo i skorzystać z profesjonalnego doradztwa klienta. Jest to możliwe, jeśli odwiedzimy market z elektroniką lub sklep stricte komputerowy. Natomiast dobry mały laptop gamingowy znajdziemy też w sklepach internetowych. Producenci, którzy mogą się nam przewinąć, to na przykład Lenovo, Asus, Dell, HP, Acer, MSI i inni.

Najlepszy mały laptop gamingowy
Najlepszy mały laptop gamingowy

Cena małego laptopa gamingowego

Czy za niewielkim rozmiarem idą także niewielkie koszty? Niekoniecznie. Cena małego laptopa gamingowego zależy oczywiście od jego parametrów, jednak bywa on droższy od większych urządzeń ze względu na bardziej zaawansowane technologie, dążące do miniaturyzacji. Najtańsze propozycje opiewają na około 3000 zł. Najdroższe? Nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Mały laptop gamingowy – opinie

Chociaż gaming kojarzy nam się z dużą, solidną jednostką, informatycznym potworem, to spore możliwości można zamknąć także w całkiem zgrabnej obudowie. A co Wy sądzicie o takim posunięciu? Czekamy na opinie o małych laptopach gamingowych.

Mały laptop gamingowy / Ranking najlepszych

Nic tak nie ułatwia zakupu, jak lista polecanych i sprawdzonych modeli. Coś, co sprawdziło się u osób o podobnych potrzebach, najpewniej sprawdzi się także i u nas. Dlatego koniecznie wykorzystajcie poniższy ranking najlepszych małych laptopów gamingowych.

3.
Acer Nitro 5 (NH.Q7QEP.001)
Mały laptop gamingowy Acer
10.
Acer Nitro 5 (NH.Q7MEP.00J)
Mały laptop gamingowy Acer

Mały laptop gamingowy - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję