Prosty w obsłudze smartfon dla seniora

Prosty w obsłudze smartfon dla seniora to jeden z podstawowych warunków, jakie stawiamy, planując taki zakup. Wydawałoby się, że inteligentny telefon starszej osobie jest niepotrzebny. Sami zainteresowani często mówią, że całe życie funkcjonowali bez niego i dadzą radę w dalszym ciągu. Trzeba jednak przyznać, że taki gadżet jest niezwykle przydatny – o jego zaletach porozmawiamy zresztą w dalszej części tekstu. Stanowi więc on doskonały pomysł na prezent dla seniora, jeśli starsza osoba sama nie chce go sobie kupić.

Niezależnie od tego, kto go kupuje i z jakiej okazji, warto wybrać jak najlepszy sprzęt. Zapraszamy więc do lektury poniższego poradnika. Nie tylko podpowiemy, co charakteryzuje omawiane rozwiązanie, ale także jaki prosty w obsłudze smartfon dla seniora jest najlepszy. Słowem – znajdziecie tu wiedzę potrzebną do udanego zakupu w pigułce.

Prosty w obsłudze smartfon dla seniora Ranking
Jaki Prosty w obsłudze smartfon dla seniora?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym jest prosty w obsłudze smartfon dla seniora?

Na początek warto zadać sobie pytanie, co charakteryzuje prosty w obsłudze smartfon dla seniora. Generalnie smartfon to w najprostszym tłumaczeniu inteligentny telefon. Czym objawia się owa inteligencja? Przede wszystkim, urządzenie na bieżąco łączy się z Internetem i innymi sprzętami, przekazując nam informacje, umożliwiając sterowanie nimi, a także komunikację. Druga sprawa to system operacyjny, który umożliwia instalowanie różnych przydatnych w codziennym życiu aplikacji.

Prosty w obsłudze smartfon dla seniora
Prosty w obsłudze smartfon dla seniora / Opinie, ranking najlepszych, cena

A co to właściwie oznacza, że smartfon dla seniora powinien być prosty w obsłudze? Okazuje się, że to pojęcie dość płynne. Musi być intuicyjny nawet dla osoby, która nie ma nic wspólnego z nowoczesnymi technologiami. Powinien być także dostosowany do ograniczeń fizycznych starszej osoby, na przykład jej słabego wzroku lub słuchu, a także ograniczonej motoryki. To jednak nie tyle pojedyncza cecha, co zestaw różnych funkcji i ułatwień dotyczących rozmaitych aspektów naszego sprzętu.

Zobacz też: Smartfon dla dziecka

Dlaczego warto kupić prosty w obsłudze smartfon dla seniora?

Jeszcze kilka słów o tym, dlaczego uważamy, że smartfon dla seniora to dobry zakup. Wydawałoby się, że starsza osoba może się obyć bez takich gadżetów, ale mogą one znacznie ułatwić życie. Smartfon wyświetla powiadomienia o ważnych sprawach, o których powinniśmy pamiętać, na przykład przyjęciu leków. Pozwala też tworzyć listy zakupów czy sprawdzać promocje w okolicznych sklepach. Nie mówiąc już o tak ważnych kwestiach, jak kontakt z bliskimi, w tym rozmowy wideo, oraz możliwość wezwania pomocy w jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej. Wiele telefonów tego typu ma nawet specjalny przycisk SOS.

Jaki prosty w obsłudze smartfon dla seniora wybrać i kupić?

Okazuje się, że najlepszy prosty w obsłudze smartfon dla seniora nie musi wcale pochodzić z linii telefonów zaprojektowanych dla starszych osób. Równie dobrze może to być flagowy model. Żeby jednak to ustalić, musimy wziąć pod uwagę potrzeby i umiejętności starszej osoby, na przykład jej problemy ze wzrokiem czy motoryką palców. Żeby wybrać najlepszy smartfon dla seniora, musimy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Ekran,
  • Obudowa,
  • System operacyjny,
  • Funkcje.

Sprawdź także: Smartfon dla starszej osoby

Ekran prostego w obsłudze smartfona dla seniora

Jak duży powinien być prosty w obsłudze smartfon dla seniora? Starsze osoby przyzwyczaiły się, że tego typu urządzenia są raczej małe i mieszczą się nawet w niewielkiej kieszeni. I rzeczywiście, smartfon powyżej 6,5 cala mogą być ciężkie, zbyt duże i nieporęczne. W drugą stronę jednak też nie możemy przesadzać. Smartfon poniżej 5,5 cala daje nam niewielki obraz, a więc w razie sporego powiększenia liter, tekst robi się mniej czytelny. Trudniej też go obsługiwać, trafiając precyzyjnie w wybrane ikony.

Jaki prosty w obsłudze smartfon dla seniora
Jaki prosty w obsłudze smartfon dla seniora wybrać i kupić?

Dla jakości użytkowania ważny jest też rodzaj ekranu. Obraz powinien być wyraźny i kontrastowy, by pozostawał dobrze widoczny nawet przy problemach ze wzrokiem. Warto więc zwrócić uwagę na jak największą rozdzielczość. Natomiast najlepszą matrycą, jaką znajdziemy w prostych w obsłudze smartfonach dla seniorów, jest AMOLED, której dodatkowym atutem jest energooszczędność.

Może Cię zainteresować: Smartfon dla seniora

Obudowa prostego w obsłudze smartfona dla seniora

Wypadki się zdarzają – smartfon może zostać przez seniora upuszczony czy ulec uszkodzeniu w inny sposób. Ze względu na duży koszt, mogłoby to być bardzo nieprzyjemne i stresujące. Dobry prosty w obsłudze smartfon dla seniora posiada solidną obudowę, która zapobiega takim wypadkom. Jest wzmocniona, a do tego pokryta antypoślizgową powierzchnią, co minimalizuje ryzyko upadku. Urządzenie powinno też posiadać ekran Gorilla Glass, pozostawać pyłoszczelne i wodoodporne.

Prosty w obsłudze smartfon dla seniora a system operacyjny

Jak już wspomnieliśmy, wiele inteligentnych funkcji prosty w obsłudze smartfon dla seniora zyskuje dzięki systemowi operacyjnemu. Jest to nadrzędne oprogramowanie, nazywane także środowiskiem pracy. Nic więc dziwnego, że ma gigantyczny wpływ na obsługę telefonu. Najlepiej wybrać sprawdzone i popularne rozwiązania – są one intuicyjne, posiadają wiele różnych aplikacji, a w razie jakichkolwiek kłopotów wnuczek, sąsiad czy inna osoba z otoczenia będzie mogła pomóc. W praktyce więc dobrym wyborem jest smartfon z systemem Android, ewentualnie iPhone.

Zobacz również: Smartfon do 500 zł z dobrą baterią

Jaki prosty w obsłudze smartfon dla seniora jest najlepszy? Funkcje

Co jeszcze powinien posiadać najlepszy prosty w obsłudze smartfon dla seniora? Odpowiedź na to pytanie będzie inna, w zależności od tego, kto ma go użytkować. Seniorzy doceniają zwłaszcza obecność przycisku SOS. Nawet jeśli nie są w stanie normalnie wybrać numeru, po naciśnięciu automatycznie zadzwoni on na numer alarmowy lub do wybranego członka rodziny. Przydają się także funkcje dostosowujące smartfon do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Warto wreszcie zwrócić uwagę, by nasz telefon posiadał czytnik linii papilarnych. Dzięki niemu starsza osoba zachowa prywatność, a jednocześnie nie musi pamiętać hasła. Czasem przydaje się też NFC, które z powodzeniem zastępuje kartę bankomatową.

Najlepszy prosty w obsłudze smartfon dla seniora
Najlepszy prosty w obsłudze smartfon dla seniora

Gdzie kupić prosty w obsłudze smartfon dla seniora?

W jakich sklepach kupimy prosty w obsłudze smartfon dla seniora? Jeśli wybierzemy się do stacjonarnych marketów z elektroniką lub salonów operatora, możemy liczyć na pomoc doradcy klienta. Natomiast w sklepach internetowych czeka o wiele większy wybór. Producenci takich urządzeń to Maxcom, Hammer, Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, Sony, Alcatel i inni.

Cena prostego w obsłudze smartfona dla seniora

Ile kosztuje prosty w obsłudze smartfon dla seniora? Cena zależy od funkcji i atutów. Większości starszych osób wystarczy proste urządzenie – wtedy przygotujmy budżet między 250 a 1000 zł. Jeśli jednak nasz senior jest obyty z nowinkami technologicznymi, będziemy musieli wydać więcej, nawet do 5000 zł.

Prosty w obsłudze smartfon dla seniora – opinie

Czy zgadzacie się z nami, że starsza osoba powinna posiadać takie urządzenie? W końcu może to być jej okno na świat, sposób na kreatywne wypełnienie wolnego czasu, nawiązanie nowych znajomości i znalezienie sobie pasji na czas emerytury. Z drugiej strony, trzeba uczulić przyszłego użytkownika na kwestie cyber bezpieczeństwa. Na co jeszcze polecacie zwracać uwagę? Czekamy na opinie o prostych w obsłudze smartfonach dla seniora!

Prosty w obsłudze smartfon dla seniora / Ranking najlepszych

Czym jeszcze warto się kierować? Nie możemy pomijać doświadczenia innych użytkowników. Przygotowaliśmy więc dla Was zestawienie modeli, które najbardziej przypadły starszym osobom do gustu. Przed Wami ranking najlepszych prostych w obsłudze smartfonów dla seniorów!


Smartfon dla seniora - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję