Telewizor 4K

Telewizor 4K to obecnie właściwie standard, jaki wybieramy do naszych domów, choć jeszcze kilka, kilkanaście lat temu uchodził za cud techniki. Nie oznacza to oczywiście, że to zły wybór – jest wręcz przeciwnie. Taki wariant okazuje się uniwersalny i świetnie nadaje się do większości pomieszczeń. Może posiadać wiele dodatkowych funkcji, występować w różnych wymiarach i wariantach, a także wymagać innego budżetu. Zdajemy sobie sprawę, że wobec takiej perspektywy wybór wydaje się trudny, jesteśmy tu jednak po to, by Wam to ułatwić.

W jaki sposób? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy poniższy poradnik zakupowy. Podpowiadamy w nim, czym się charakteryzuje takie rozwiązanie i jaki telewizor 4K jest najlepszy. Wskazujemy nie tylko najważniejsze cechy i funkcje, lecz także polecane modele.

Telewizor 4K Ranking
Jaki Telewizor 4K?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Zapraszamy do lektury!

Co wyróżnia telewizor 4K?

Chyba nikomu nie musimy wyjaśniać, czym jest to urządzenie. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, gdyż telewizory już od lat stanowią swoiste centrum domowej rozrywki. Co prawda w ostatnich latach trochę straciły na znaczeniu na rzecz komputerów i laptopów, ale wciąż zajmują ważne miejsce, po prostu znajdujemy dla nich nieco inne zastosowania. Cechą charakterystyczną, która wyróżnia telewizory 4K, jest ich rozdzielczość.

Telewizor 4K
Telewizor 4K / Jaki najlepszy? Opinie, cena, ranking

To parametr, który określa liczbę pikseli składających się na obraz. A czym są piksele? Można porównać je do kawałków mozaiki. To maleńkie kwadraciki, niedostrzegalne gołym okiem, z których składaj się obraz. Im jest ich więcej, tym wyraźniejszy i bardziej szczegółowy się wydaje. Telewizor 4K oferuje nam rozdzielczość na poziomie 3940 na 2160 pikseli dla standardowych proporcji ekranu 16:9. Dzięki temu obraz jest bardzo ostry i widać na nim wszystkie szczegóły.

Zobacz też: Telewizor do kuchni

Pod tym względem lepiej wypadają już tylko telewizory 8K, oferujące cztery razy większą rozdzielczość. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie stacje telewizyjne nadają obraz w 4K, więc nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w rzeczywistej jakości obrazu. Jeśli chcemy w pełni skorzystać z możliwości oferowanych przez telewizor 4K, musimy odpowiednio dobierać oglądane materiały.

Jaki telewizor 4K wybrać i kupić?

Pozostaje tylko pytanie, jaki telewizor 4K jest najlepszy. Jak to określić? Polecamy skorzystać z naszych porad, by dobrać urządzenie indywidualnie do swoich potrzeb. Pod uwagę najlepiej wziąć takie kwestie, jak:

  • Rozmiar,
  • Matryca,
  • Jakość obrazu,
  • Smart TV,
  • Inne funkcje.

Sprawdź także: Telewizor dla seniora

Rozmiar telewizora 4K

Znamy już cyfrowy rozmiar telewizora 4K, który określa nam liczba pikseli, ale co z fizycznymi wymiarami? Te mogą przyjmować różne wartości. Przyjęło się zupełnie niesłusznie, że im większy ekran, tym lepiej. Tymczasem zbyt duży TV może wręcz uniemożliwić komfortowe oglądanie. Należy bowiem zachować odpowiedni odstęp od ekranu, by pojedyncze piksele nie były widoczne gołym okiem, a cały obraz znajdował się w naszym polu widzenia. I tak do małych pomieszczeń, na przykład sypialni, pokoju dziecięcego, gabinetu, kuchni, niewielkiego saloniku świetnie sprawdzi się ekran o przekątnej od 32 do 55 cali. Z kolei większy telewizor 4K to rozwiązanie odpowiednie do dużych salonów i innych pomieszczeń, gdzie odległość osoby oglądającej od ekranu może wynosić więcej niż 3 metry.

Jaki telewizor 4K
Jaki telewizor 4K wybrać i kupić?

Matryca telewizora 4K

Chociaż rozdzielczość jest niezwykle ważna dla jakości obrazu, to jednak ogromne znaczenie odgrywa tu także matryca. Jest ona inaczej nazywana technologią wyświetlania obrazu. Standardowe telewizory dysponują technologią LED. Za każdy piksel odpowiedzialne są tu kolorowe diody. Jednak producenci ulepszyli ten pomysł, więc najlepszy telewizor 4K może dysponować matrycą:

  1. QLED – technologią kropki kwantowej. Dzięki temu obraz wydaje się bardziej żywy i wyrazisty.
  2. OLED – standardowe diody zastąpione są tu organicznymi. Wpływa to na mniejsze zużycie energii, a także zwiększenie kontrastu bez utraty szczegółów. Dzięki temu obraz staje się bardzo realistyczny.

Może Cię zainteresować: Mały telewizor do pokoju dziecka

Jakość obrazu w telewizorze 4K

Wiemy już, że sam telewizor 4K sprawia, że jakość obrazu jest bardzo wysoka; przyczynia się do tego także odpowiednia matryca. Co jeszcze? Jeśli zależy nam na dynamicznym wyświetlaniu, na przykład gier czy sportu, dobrym wyborem będzie model o zwiększonej częstotliwości odtwarzania. Standardowo jest to 60 herców, my możemy wybrać telewizor 4K 120Hz, 144Hz, a nawet ponad 200 herców! Druga sprawa to HDR, który oferuje dobrą widoczność szczegółów w ciemnych i jasnych partiach obrazu. Nie bez znaczenia pozostaje podświetlenie, najlepiej nie krawędziowe, a punktowe na całym ekranie.

Telewizor 4K ze Smart T

v
Już na początku poradnika wspomnieliśmy, że najlepszy telewizor 4K ma nieco inne zastosowania niż dawniej. Wiele z nich zapewnia funkcja Smart TV, na przykład Android TV, Google TV, Tinzen lub inna. Taki telewizor łączy się z Internetem, a także innymi urządzeniami. Może posiadać system operacyjny, na którym zainstalowane są różne aplikacje. Finalnie umożliwia przeglądanie stron internetowych, a przede wszystkim platform VOD. Mowa o telewizji na życzenie – płacimy określony abonament, a w zamian oglądamy co chcemy, o dowolnej porze dnia i nocy, bez reklam, bez narzuconej ramówki konkretnej stacji. Możemy zrobić sobie maraton ulubionego serialu lub zatrzymać odtwarzanie w dowolnym momencie i wrócić do niego później.

Zobacz również: Telewizor 50 cali do 3500 zł

Jaki telewizor 4K jest najlepszy?

Co jeszcze warto dodać do swojej listy wymagań? Najlepszy telewizor 4K może być wyposażony na przykład w funkcję Bluetooth. Umożliwia ona nie tylko przesyłanie pliku na telewizor z laptopa, telefonu czy aparatu, ale także podłączenie sprzętu audio czy słuchawek. Czasem przydaje się także funkcja nagrywania programów telewizyjnych, oglądania dwóch kanałów jednocześnie, możliwość zawieszenia na ścianie. To my decydujemy, czego potrzebujemy w naszej konkretnej sytuacji.

Najlepszy telewizor 4K
Najlepszy telewizor 4K

Gdzie kupić telewizor 4K?

Jak już wspomnieliśmy, telewizor 4K to obecnie najpopularniejsza opcja. Nie powinno nas więc dziwić, że znajdziemy go właściwie we wszystkich sklepach z tego typu urządzeniami. Od małych sprzedawców po duże markety ze sprzętem RTV, a także sklepy internetowe. Producenci to na przykład Hisense, Xiaomi, Manta, Samsung, LG i i inni.

Cena telewizora 4K

Ile kosztuje telewizor 4K? To zależy od jego funkcji i atutów. Najtańsze modele znajdziemy już za mniej niż 2000 zł. Dzięki temu może sobie na nie pozwolić właściwie każdy. Jeśli mamy większe wymagania względem domowego sprzętu, przygotujmy się na wydatek nawet do 30000 zł – bo tyle kosztują najdroższe egzemplarze.

Telewizor 4K – opinie

Jak pokazuje doświadczenie użytkowników, różnica jest realnie dostrzegalna. W końcu taki egzemplarz ma cztery razy więcej pikseli niż standardowy ekran Full HD. A jak Wy na to patrzycie? Dlaczego zależy Wam właśnie na takich osiągach? Czekamy na opinie o telewizorach 4K!

Telewizor 4K / Ranking najlepszych

To jednak nie koniec naszych podpowiedzi. Wiemy, jak trudne bywa wyłonienie odpowiedniego sprzętu i jak mogą pomóc wiarygodne polecenia. Dlatego wyłoniliśmy najlepiej oceniane, popularne modele, byście i Wy mogli sięgnąć po sprawdzone propozycje. Poniżej znajdziecie stworzony na tej podstawie ranking najlepszych telewizorów 4K.

1.
TCL 55P635
Telewizor 4K TCL
4.
Sony KD-50X85K
Telewizor 4K Sony
6.
TCL 43P735
Telewizor 4K TCL
9.
SAMSUNG UE55AU7022K
Telewizor 4K Samsung
10.
Samsung QE65Q77BA
Telewizor 4K Samsung

Telewizor 4K - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję