Laptop dla seniora

Laptop dla seniora to najlepszy dowód na to, że nowoczesne technologie nie są przeznaczone wyłącznie dla młodych osób! Wręcz przeciwnie, seniorzy doskonale się w nich odnajdują, jedynie potrzebują drobnego przeszkolenia i mnóstwa cierpliwości. Z drugiej strony, w zaawansowanym wieku dobry komputer przenośny czy inne urządzenie mobilne staje się idealnym oknem na świat. Pozwala znajdować nowe pasje i rozwijać te dotychczasowe, utrzymywać kontakt z rodziną, a nawet nawiązywać nowe przyjaźnie.

Można więc powiedzieć, że jest to doskonały pomysł na prezent dla dziadków lub rodziców! Zapraszamy do lektury poradnika, w którym pomożemy Wam wybrać dopasowany do seniora egzemplarz. Nie tylko podpowiadamy, jaki laptop dla seniora jest najlepszy, ale przede wszystkim omawiamy wszystkie kwestie, na które warto zwrócić uwagę.

Laptop dla seniora Ranking
Jaki Laptop dla seniora?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czy warto kupić laptop dla seniora?

Komputery przenośne zadomowiły się już w naszej codzienności. W przeciwieństwie do modeli stacjonarnych, mogą one pracować w dowolnym miejscu – na kanapie, w łóżku, ulubionym fotelu. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w przypadku starszych osób, które mogą wypełnić czas, a jednocześnie nie muszą spędzać czasu przy biurku. Laptop pozwala oglądać filmy, korzystać z mediów społecznościowych, ale także prowadzić rozmowy audio i wideo z bliskimi. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy osoba czuje się samotna.

Laptop dla seniora
Laptop dla seniora / Cena, ranking najlepszych, opinie

Jaki laptop dla seniora wybrać i kupić?

Żeby wybrać najlepszy laptop dla seniora, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najczęściej starsze osoby mają nieco inne potrzeby w tym temacie, zwykle nie są tak wymagające, jak osoby młode nawykłe już do nowoczesnych technologii. To oczywiście nie znaczy, że seniorzy nie potrzebują dobrej jakości sprzętu. Właśnie dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Rozmiar,
  • Ekran,
  • Płynność działania,
  • System operacyjny,
  • Dodatkowe funkcje i atuty.

Zobacz też: Smartfon dla seniora

Rozmiar laptopa dla seniora

Jak duży laptop dla seniora wybrać? To pytanie, które często zadają osoby stojące przed takim zakupem. Nic dziwnego – rozmiar komputera przenośnego bardzo wpływa na codzienne użytkowanie, a my nie powinniśmy przesadzić w żadną ze stron. Warto zwrócić uwagę nie tylko na komfort samej pracy, ale także przenoszenia sprzętu, gdy starsza osoba będzie chciała korzystać z niego w innym miejscu. Przyjmuje się więc, że najlepszy laptop dla seniora waży mniej niż 2 kilogramy. Zdarza się, że odbywa się to kosztem pojemności baterii, choć współcześnie coraz rzadziej widać ten efekt. Lekki laptop producenci uzyskują także, wykorzystując w obudowie i innych komponentach bardzo nowoczesne, trwałe i zarazem niewiele ważące tworzywa sztuczne.

Natomiast sam rozmiar laptopa dla seniora wyznacza nam przede wszystkim przekątna jego ekranu. To właśnie ta część zajmuje lwią część komputera przenośnego. W kontekście przenoszenia, wydawałoby się, że im mniejszy komputer tym lepiej. Nic bardziej mylnego! W przypadku starszych osób, które często zauważają pogorszenie się wzroku, mały ekran się nie sprawdzi. Litery i ikony będą na nim albo bardzo małe, albo niewiele zmieści się ich na ekranie. Dlatego możemy przyjąć, że dobry laptop dla seniora powinien mieć przekątną między 14 a 15,6 cala.

Sprawdź także: Smartfon dla starszej osoby

Ekran w laptopie dla seniora

Jednak nie tylko rozmiar wpływa na dobrą widoczność treści w laptopie dla seniora. Ważny jest także sam ekran. Starsze osoby nie zawsze mają możliwość zacienić pomieszczenie, w którym korzystają z komputera. Od błyszczącej matrycy bardzo odbijają się promienie słoneczne, niemal uniemożliwiając normalne korzystanie. Dlatego właśnie warto wybrać matrycę matową, która ma nieco bardziej zgaszone kolory i kontrast, ale za to zapewnia doskonałą widoczność, niezależnie od warunków. Możemy jednak zniwelować ten negatywny efekt, wybierając wysokiej jakości ekran IPS.

Jaki laptop dla seniora
Jaki laptop dla seniora wybrać i kupić?

Płynność działania laptopa dla seniora

Nic tak nie irytuje, jak zacinający się sprzęt. Starsze osoby, które nie są jeszcze zaznajomione z technologią, mogą instalować wiele aplikacji, a także zapominać o zamknięciu programów, których nie używają czy kart w przeglądarce, z których już nie korzystają. Najlepszy laptop dla seniora powinien przetrwać te trudne początki. Nie musi to być oczywiście maszyna gamingowa, ale dobrze, by dysponował on co najmniej sześciordzeniowym procesorem i przynajmniej 8 gigabajtami pamięci RAM. Dobrze też, jeśli posiada odpowiednio duży dysk – starsze osoby przechowują na nim filmy i zdjęcia, a nie zawsze chcą zagłębiać się w kwestie dysków przenośnych.

Może Cię zainteresować: Laptop z dotykowym ekranem 15 cali

System operacyjny w laptopie dla seniora

Dla codziennego użytkowania ogromnie ważny jest także system operacyjny. Nie bez powodu nazywamy go środowiskiem pracy. Jak podkreślają specjaliści, zwłaszcza za granicą, najlepszy laptop dla seniora to modele z systemem macOS, przygotowanym przez firmę Apple. Jest on stabilni i intuicyjny, jednak niezbyt popularny w naszym kraju. Z tego powodu bezpieczniej jest wybrać system Windows, na przykład Windows 8 czy 10. Nasz senior może go znać chociażby z pracy, a nawet jeśli nie, wokół znajdzie więcej osób, które będą w stanie pomóc w różnych technologicznych sprawach.

Jaki laptop dla seniora jest najlepszy? Dodatkowe funkcje i atuty

Czym jeszcze wyróżnia się najlepszy laptop dla seniora? Nie jest to łatwe pytanie, bo wszystko zależy od potrzeb starszej osoby. Bardzo ważna okazuje się na przykład klawiatura. Istotne jest, by klawisze były duże i odpowiednio wypukłe, tak by łatwo było w nie trafić. Podświetlenie klawiatury może być dodatkowym atutem dla osób z problemem ze wzrokiem czy korzystających z komputera wieczorem. Najlepszy laptop dla seniora może także posiadać czytnik odcisków palców – nie trzeba będzie zapamiętywać hasła – czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, zależnie od tego, czy coś dolega przyszłemu użytkownikowi.

Zobacz również: Lekki laptop 15 cali

Gdzie kupić laptop dla seniora?

Teraz pozostaje nam już tylko udać się na zakupy. Jeśli prezent nie musi być niespodzianką, możemy zabrać ze sobą seniora, by „przymierzył” i przetestował różne możliwości. Taką opcję mamy przede wszystkim w dużych marketach z elektroniką, stacjonarnych sklepach komputerowych czy niektórych salonach operatorów sieci komórkowej. Dobrym wyborem będą też sklepy internetowe. Producenci takich urządzeń to na przykład Huawei, Lenovo, HP, Apple, Acer, Asus i wielu innych.

Najlepszy laptop dla seniora
Najlepszy laptop dla seniora

Cena laptopa dla seniora

Ile kosztuje laptop dla seniora? Cena zależy w dużej mierze od naszych wymagań. Najtańszy sprzęt z tego segmentu kupimy już za około 1200 zł. Jeśli jednak zależy nam na wyższej półce, przygotujmy się na wydatek od 2000 zł do nawet 5000 zł.

Laptop dla seniora – opinie

Czy macie w swoim otoczeniu starsze osoby, które równie chętnie korzystają z nowoczesnych technologii, co ich dzieci i wnuki? Uważacie, że zapobieganiu wykluczeniu technologicznemu osób w podeszłym wieku jest ważnym zadaniem? Jakie sprzęty polecacie w tym przypadku? Czekamy na opinie o laptopach dla seniorów w sekcji komentarzy.

Laptop dla seniora / Ranking najlepszych

Jeśli zastanawiacie się właśnie, jaki konkretnie komputer wybrać i kupić, przychodzimy z całkiem przydatną odpowiedzią. Jest nią ranking najlepszych laptopów dla seniora. Znajdziecie w nim modele przystępne cenowo, mające dobre parametry, a co najważniejsze – cieszące się doskonałymi opiniami wśród osób starszych.


Laptop dla seniora - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję